Tensione në mbledhjen për zgjedhjen e kryetarit të përkohshëm të Bashkisë Himarë, Blendi Klosi dhe prefekti Vangjel Tavo largohen nga salla

Mar 29, 2024 | 10:48
SHPËRNDAJE

Sekretari i Përgjithshëm i PS, Blendi Klosi dhe prefekti Vangjel Tavo janë larguar nga salla ku po zhvillohej mbledhja për zgjedhjen e kryetarit të përkohshëm të Bashkisë Himarë.

Klosi dhe Tavo dolën jashtë sallës pas tensioneve të krijuara në ambientet e Këshillit Bashkiak të Himarës ku futën edhe qytetarët, që kërkuan largimin e tyre nga mbledhja.

“Tavo të dalë jashtë, nuk e do populli himariot”, dëgjohen qyetetarët duke thënë.

Brenda sallës ndodhen edhe efektivë policie për të shtensionuar situatën.

Ndërkohë Këshilli Bashkiak i Himarës do të  vendosë me votë se cili prej dy nënkryetarëve, Pervin Gjikuria apo Blerina Bala do të drejtojë bashkinë Himarë deri në zgjedhjet e reja.

Përpos Jorgo Goros, në burg ndodhet edhe Fredi Beleri, kryebashkiaku i zgjedhur i Himarës, i dënuar me 2 vite burg pasi u kap duke blerë votat para zgjedhjeve vendore të 14 majit.

Pas dorëheqjes së Jorgo Goros nga posti kryebashkiakut në detyrë të Himarës, vendi ka mbetur vakant dhe pa drejtues.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura