Takimi i liderëve botërorë në OKB, ambasadori Hoxha e konfirmon: Mes të pranishmëve pritet të jetë edhe presidenti Zelensky

Sep 1, 2023 | 21:19
SHPËRNDAJE

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy, pritet të marrë pjesë në mbledhjen vjetore të liderëve botërorë në Kombet e Bashkuara këtë muaj.

lcimg-8d5080cd-eda8-4fd6-939f-3d9b47abb18f

Sipas mediave të huaja, të cilat citojnë ambasadorin e Shqipërisë në OKB, Ferit Hoxhën, Zelensky do të marrë pjesë në takimin e Nju Jorkut dhe do të marrë pjesë në një seancë të Këshillit të Sigurimit të OKB-së për situatën në vendin e tij.

Shqipëria është presidentja e Këshillit të Sigurimit të OKB-së për muajin shtator, i cili përbëhet prej 15 anëtarësh.

Udhëheqësit botërorë do të fillojnë të mblidhen në Nju Jork nga 18 shtatori për takimin e nivelit të lartë.

Seanca e Këshillit të Sigurimit do të mbahet dy ditë më vonë më 20 shtator.

Zelensky u shfaq praktikisht në takimin e liderëve botërorë të vitit të kaluar, por nuk është e qartë nëse ai do të bëjë të njëjtën gjë këtë herë, apo do të shfaqet personalisht.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura