Sulmi në Jerusalem, SHBA: Nuk e ka shkelur armëpushimin e përkohshëm mes Izraelit dhe Hamasit

Nov 30, 2023 | 21:07
SHPËRNDAJE

Zëdhënësi  i Sigurusë i Shtëpisë së Bardhë,  John Kirby, u pyet nga një gazetar nëse sulmi vdekjeprurës nga persona të armatosur në një stacion autobusi në Jerusalem, të enjten (30 nëntor) në mëngjes ishte shkelje e armëpushimit të përkohshëm.

irby

Kirby tha se sulmi  që ndodhi në Jerusalem nuk ka lidhje me armëpushimin mes Izraelit dhe Hamasit, e për rrjedhojë në e shkel atë.

Kjo nuk ka shkelur teknikisht marrëveshjen që ishte në fuqi,” thotë ai, duke shtuar se kjo tregon se me çfarë armiku po përballet Izraeli.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura