Sulmi me armë zjarri në një shkollë në Finlandë, mes të plagosurve edhe një nxënëse shqiptare

Apr 2, 2024 | 19:38
SHPËRNDAJE

Një vajzë shqiptare nga Kosova është një nga dy të plagosurit në shkollën Viertola në Finlandë, ka bërë të ditur Ministria e Punëve të Jashtme.

shkolla

Ministria thotë se plagosjen e vajzës e kanë konfirmuar familjarët.

“Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës nëpërmjet Ambasadës së Republikës së Kosovës në Stokholm ka arritur që të konfirmojë nga familjarët se në mesin e të plagosurve është edhe një vajzë shqiptare nga Kosova. Ambasada e Republikës së Kosovës në Stokholm është në kontakt të vazhdueshëm me autoritetet vendase dhe me familjen e vajzës së plagosur dhe ka ofruar ndihmën e saj sipas udhëzimeve të pranuara nga MPJD-ja”, thuhet në përgjigjen e ministrisë, raporton gazeta Koha.

Nga ky sulm me armë, një 12-vjeçar ka vdekur, ndërsa dy të tjerë kanë pësuar lëndime të rënda.

Një fëmijë 12-vjeçar është arrestuar nën dyshimin se i ka plagosur tre moshatarë të tjerë të tij në një shkollë në Finlandë të martën.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura