Sulmi i dyshuar për eliminimin e Vladimir Putinit, momenti kur droni pa pilot shpërthen në Kremlin (VIDEO)

May 3, 2023 | 20:46
SHPËRNDAJE

Kremlini ka pretenduar ditën e sotme se ka ndaluar një sulm me dron në shtëpinë presidenciale të presidentit Vladimir Putin gjatë natës, sipas agjencive ruse të lajmeve.

lcimg-b0165292-bec5-49bc-9a9b-c914081cb9e0

Ai e quajti sulmin një “akt të planifikuar terrorist” dhe tha se e konsideronte atë si një përpjekje për të vrarë presidentin rus, sipas agjencisë së lajmeve Interfax.

Nuk u raportuan viktima apo dëme dhe Putin nuk u lëndua, tha Kremlini.

“Të mërkurën mbrëma, regjimi i Kievit bëri një përpjekje për të goditur duke përdorur një UAV rezidencën e Kremlinit të Presidentit rus Vladimir Putin”, thuhet në një deklaratë.

“Dy mjete ajrore pa pilot u drejtuan në drejtim të Kremlinit. Si rezultat i veprimeve në kohë të ndërmarra nga ushtria dhe shërbimet speciale me përdorimin e sistemeve të luftës me radar, automjetet u çaktivizuan.”

Kremlini tha se orari i punës i Putinit nuk ka ndryshuar.

Pamjet që qarkullojnë në mediat sociale ruse duket se tregojnë tymin që ngrihet mbi Kremlin pas sulmit të supozuar.

Ndërkohë që është bërë publike edhe video e momentit të sulmit mbi Kremlin.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura