Sulm i madh në Krime/ Ukraina lëshon raketat britanike të lundrimit, shënjestër selia e flotës ruse në Detin e Zi

Sep 13, 2023 | 16:31
SHPËRNDAJE

Një sulm i madh me raketa ka ndodhur në Krime, ku është sulmuar selia e flotës ruse në Detin e Zi.

lcimg-a079dd97-a067-4842-9711-057efc1fbe1b

Lajmin e kanë bërë të ditur mediat e huaja, sipas të cilave, raketat britanike Storm Shadoë u përdorën në sulmin e madh në portin e pushtuar.

Një nëndetëse ruse dhe një anije luftarake u dëmtuan në breshërinë e raketave para agimit në kantierin detar Sevastopol.

Ky cilësohet edhe sulmi më i madh kundër objektivave detare ruse të luftës

Një burim ukrainas dhe një burim perëndimor thanë se ishin vendosur raketa lundrimi britanike Storm Shadoë.

Imazhet në mediat sociale treguan shpërthime dhe flakë nëpër kantierin detar në orët e hershme të mëngjesit të sotëm.

Rusia tha se dhjetë raketa lundrimi u qëlluan kundër objektit, me shtatë që u rrëzuan nga mbrojtja ajrore. Ai tha se një sulm nga tre varka pa pilot u pengua gjithashtu.

Ukraina konfirmoi se goditi objektivat detare ruse dhe infrastrukturën portuale në qytetin e Sevastopolit, i cili u aneksua nga Rusia në vitin 2014, por nuk ka thënë zyrtarisht se si.

Mbretëria e Bashkuar u dha raketa Storm Shadoë për forcat e armatosura të Ukrainës në fillim të vitit. Ato janë në gjendje të qëllohen nga avionët ukrainas, me një distancë prej më shumë se 150 milje.

Franca ka furnizuar gjithashtu ushtrinë ukrainase me raketa lundrimi.

“Ishte Storm Shadoë”, tha një nga burimet. Ministria e Mbrojtjes e Britanisë nuk ka bërë ende një koment mbi ngjarjen.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura