Studimi: Obeziteti është shkaku i 32 llojeve të kancerit

May 13, 2024 | 9:14
SHPËRNDAJE

Pothuajse gjysma e të gjitha rasteve të kancerit lidhen me obezitetin!

obezitet

Një studim i ri konfirmon se obeziteti shkakton 13 lloje kanceri, duke përfshirë kancerin e gjirit dhe të zorrës së trashë. Në mënyrë tronditëse, studiuesit identifikuan gjithashtu 19 lloje të tjera të kancerit që lidhen me shtimin në peshë.

Studimi nga Universiteti Lund i Suedisë përfshiu 4.1 milionë pjesëmarrës të cilët u monitoruan për rreth 40 vjet. Fokusi ishte te pesha dhe mënyra e jetesës, shkruan Bild.

Gjatë kësaj periudhe u identifikuan më shumë se 332,000 raste me kancer. Sipas raportit, duket se ka një lidhje midis obezitetit dhe zhvillimit të kancerit në 40 për qind të këtyre rasteve.

Shkencëtarët deklaruan se një pjesë e madhe e rasteve të kancerit mund të parandalohen potencialisht duke mbajtur një peshë normale.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura