Tifozët festojnë me Birra Tirana, media e huaj shkruan për kryeqytetin: Në këtë kaos ka një lloj gjenialiteti

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Maj 24, 2022 | 20:21


Tifozët festojnë me Birra Tirana, media e huaj shkruan për kryeqytetin: Në këtë kaos ka një lloj gjenialiteti

Gazeta Shqiptare/ Superndeshja e ditës së nesërme e cila do të mbahet në Stadiumin Air Albania ka mbledhur tifozët duke festuar të emocionuar për të mbështetur ekipin e zemrës në metropolin tonë të vogël.

feynord roma tirana

Tifozë që marshojnë, ca të tjerë që brohorasin të ngazëllyer e ca të tjerë që mes mbështetjes, eksplorojnë Kryeqytetin e Shqipërisë.

 Nuk është një risi tashmë që festa e hareja ka protagoniste Birrën “Tirana”, një ndër liderët në treg, e pranishme edhe në vende ku shquhet për fanatizmin e kësaj pijeje. Media e huaj holandeze, ka ndarë me lexuesit e saj një fotogaleri nga çdo cep i Tiranës me nga një përshkrim të impresionimeve dhe mbresave të tifozëve të huaj.

Një ngjarje historike dhe një aktivitet mjaft i rëndësishëm do duhej të mbahej nën kontroll duke shijuar, Birra Tiranën.

Nisja drejt kryeqytetit të Shqipërisë për finalen e Konferencës së Ligës së UEFA-s. Kryeqyteti Tirana pret Het Legioen dhe kundërshtarin tonë AS Roma.

Fotoreport dita e pare ne Tirane online

Rezervimi i fluturimeve dhe hoteleve për një çmim të arsyeshëm ishte përsëri një detyrë. Shqiptarët dhe kompanitë ajrore po përfitojnë nga kjo situatë dhe po i rrisin ndjeshëm çmimet. Shumë prej tyre kanë zgjedhur të marrin si bazë vendpushimin bregdetar të Durrësit dhe prej andej të vizitojnë qytetin e fundit të Tiranës. Çmimet e hoteleve janë shumë më të ulëta atje dhe udhëtimi në qytetin e fundit është i lehtë për t’u bërë në 45 minuta.

Fotoreport dita e pare ne Tirane online
Vetë Tirana është pothuajse gati për të pritur dhjetëra mijëra mbështetës, pjesë të mëdha të këtij qyteti janë ende në ndërtim e sipër.
Fotoreport dita e pare ne Tirane online
Tirana me 560.000 banorët e saj ka arritur shumë që nga rënia e komunizmit (1991). Ec ngadalë, por këtu sheh ndërtesat më të bukura që sugjerojnë se je në një vend shumë të begatë.
Fotoreport dita e pare ne Tirane online
Por ka ende shumë për të bërë dhe ndryshimi midis të pasurve dhe të varfërve këtu është i madh.
Fotoreport dita e pare ne Tirane online
Pavarësisht varfërisë, njerëzit këtu janë shumë miqësorë dhe shumë mikpritës. Ata shohin se vendi i tyre po bën hapa të mëdhenj drejt një të ardhmeje më të mirë.
Fotoreport dita e pare ne Tirane online
Do të kalojë pak kohë para se të gjithë të korrin përfitimet e kësaj.
Fotoreport dita e pare ne Tirane online
Trafiku brenda dhe rreth qytetit duket paksa kaotik pasi skuterët, motoçikletat, çiklistët dhe këmbësorët ngërthejnë në trafik në të gjitha llojet e mënyrave. Megjithatë në këtë kaos ka një lloj gjenialiteti. Asnjë zhurmë apo gishtat e mesëm në një veprim të çuditshëm, por thjesht merrni parasysh njëri-tjetrin dhe vazhdoni.
Fotoreport dita e pare ne Tirane online
Dje dhe sot ka ende qindra njerëz në qytet duke bërë përgatitjet e fundit për FINALIN tonë.
Fotoreport dita e pare ne Tirane online
Shumë gardhe në qytet janë të pajisura me logon përfundimtare të bukur jeshile dhe të bardhë.
Fotoreport dita e pare ne Tirane online
Fotoreport dita e pare ne Tirane online
Në qytetin final ka mbërritur edhe autobusi i ekipit kundërshtar.
Fotoreport dita e pare ne Tirane online
Është shumë e gjallë këtu në mesin e popullatës që më në fund mund të krenohet me qytetin e tyre.
Fotoreport dita e pare ne Tirane online
Tashmë me të vërtetë ka filluar të kuptojmë se do të përjetojmë diçka shumë të veçantë, çfarë mund të jetë më mirë si mbështetës i Feyenoord-it të luajmë një finale në një ambient të bukur të veçantë.
Fotoreport dita e pare ne Tirane online
Arena Kombëtare e Tiranës do të presë të mërkurën afro 22 mijë tifozë.
Fotoreport dita e pare ne Tirane online
Stadiumi me 4 yje Air Albania është shtëpia e Partizanit dhe FK Tirana dhe është hapur në vitin 1991.
Fotoreport dita e pare ne Tirane online
Me mbështetjen e UEFA-s është ndërtuar një stadium i posaçëm në qendër të qytetit që ka kushtuar në total 85 milionë euro.
Fotoreport dita e pare ne Tirane online
Pjesa e jashtme ka panele me ngjyra.
Fotoreport dita e pare ne Tirane online
Fotoreport dita e pare ne Tirane online
Hoteli Marriott ndodhet në kullën 112 metra të lartë.
Fotoreport dita e pare ne Tirane online
Këtu tribunat janë të shkurtra në fushë dhe kjo na pëlqen.
Fotoreport dita e pare ne Tirane online
Edhe diçka e artit me sa duket është pjesë e saj.
Fotoreport dita e pare ne Tirane online
Fotoreport dita e pare ne Tirane online
Fotoreport dita e pare ne Tirane online
Fotoreport dita e pare ne Tirane online
Fotoreport dita e pare ne Tirane online
Fotoreport dita e pare ne Tirane online
Nesër do të jetë 1 festë e madhe në Holandë dhe Tiranë.
Fotoreport dita e pare ne Tirane online
Një vaskë plot, qindra tarraca plot, mijëra mbështetës në zonën e tifozëve në Tiranë dhe rreth 6000 tifozë në këtë stadium.
Fotoreport dita e pare ne Tirane online
Kupa do të montohet dhe mund të zhvidhoshet sërish nga piedestali të enjten për ta çuar në Roterdam.
Fotoreport dita e pare ne Tirane online
Përgjithmonë i pari që është “FEYENOORD”.
Fotoreport dita e pare ne Tirane online
Tarracat po mbushen dalëngadalë dhe humori është i mrekullueshëm.
Fotoreport dita e pare ne Tirane online
Shumë prej nesh janë ende në kërkim të biletave që janë ende në dispozicion, por për fat të keq me çmime zhvatëse. 
Fotoreport dita e pare ne Tirane online
Disa duan ta shohin me çdo kusht live këtë ndeshje, por ka edhe të shumtë që kanë ardhur me vetëdije për atmosferën e mrekullueshme në këtë qytet.
Fotoreport dita e pare ne Tirane online
Nga sot mijëra Feyenoord dhe Romakë do të vizitojnë zonën e tifozëve dhe tarracat e shumta në qendër.
Fotoreport dita e pare ne Tirane online
Me pothuajse 30 gradë në termometër, sigurisht që është shumë e rëndësishme të mbani nivelin tuaj të lagështisë në një nivel të mirë.
Fotoreport dita e pare ne Tirane online
Jemi duke u përgatitur për festën e madhe të ditëve në vijim.