MOSHAT U-19/ Shkëndija super, Partizani shou. Thyhet Vllaznia, Football Republic ndalet nga Butrinti

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Mars 24, 2021 | 23:53

MOSHAT U-19/ Shkëndija super, Partizani shou. Thyhet Vllaznia, Football Republic ndalet nga Butrinti

Kategoria Superiore për moshat U-19, luajti ndeshjet e javës së 17-të. “Panorama Sport”, ju sjell skedat e ndeshjeve të zhvilluara:

shenkolli u19

 

Shkëlqejnë “demat”, likuidojnë Laçin

1

Gola, spektakël, nervozizëm dhe ndëshkime trajnerësh. Ndeshja e të rinjve mes Partizanit dhe Laçit i ka pasur të gjitha, teksa në fund të kuqve u ka buzëqeshur rezultati, pasi fituan 4-2. Që në minutën e 7-të ishte Dezhgiu që kaloi “demat” në avantazh, por skuadra e drejtuar nga Reinaldo Kalari nuk u ndal me kaq. Në minutën e 21-të ishte kapiteni Çarçani, që dyfishoi shifrat dhe pjesa e parë u mbyll 2-0 për të kuqtë. Mirëpo, nga minuta e 42-të, Partizanit iu vështirësuan gjërat, pasi u detyrua të luajë me 10 lojtarë. Nikolla mori dy kartonë të verdhë dhe kësisoj doli me të kuq. Në fraksionin e dytë të dyja skuadrat shënuan nga dy gola. Çarçani ishte në një ditë të shkëlqyer dhe në minutën e 58-të i çoi shifrat 3-0. Më pas është Stafa për kurbinasit, i cili shkurton rezultatin me penallti. Megjithatë, është Lita që shënon golin e katërt për të kuqtë dhe shuan shpresat e Laçit për të dalë me pikë. Goli i Farrukut në minutën e 87-të vlejti vetëm për statistikë. ABDULLA DUSHKU

Daija çmend Shënkollin

2

Shënkolli është treguar i pamëshirshëm në ndeshjen kundër Shkëndijës së Durrësit, duke shënuar plot 9 gola në portën e mbrojtur nga Isaku. Protagonist absolut i takimit ka qenë sulmuesi i talentuar Françesko Daija, i cili arriti një rekord në këtë takim, duke shënuar plot pesë gola. D.Marku, Kurti, Gjoka dhe Golemi ishin autorët e tjerë. PRENG GJIKOLA

Spektakël i Shkëndijës, bien shkodranët

3

Shkëndija e Tiranës i ka dhënë një leksion të vërtetë Vllaznisë kryesuese të grupit A, duke e mundur me rezultatin e thellë 4-0. Skuadra e drejtuar nga Shpend Kumbarçe arriti në katër ditë dy fitore radhazi, pasi përveç suksesit ndaj shkodranëve, në mesjavë mundi edhe Shënkollin 3-2 në takimin e prapambetur. Kjo ecuri fantastike e ngjiti ekipin e shkollës “Loro Boriçi” në vendin e tretë të grupit A. Ndaj Vllaznisë ka qenë një ndeshje mjaft e bukur, me vendësit që kanë shënuar në fraksionin e parë të lojës me anë të Konomit. Ndërsa pas pushimit, Shkëndija ka qenë e papërmbajtshme, duke befasuar shkodranët. Në minutën e 58-të Zuna shënoi nga pika e penalltisë, duke e çuar rezultatin 2-0. Kur pritej reagimi i miqve, Shkëndija goditi sërish me Sahitin dhe ky gol sikur e shpërfytyroi Vllazninë. Vendësit treguan një formë mjaft të mirë dhe nuk u ndalën me kaq, pasi në minutën e 75-të mendoi Goga për të vulosur triumfin e thellë. ABDULLA DUSHKU

Teuta i falet Dashit

4

Teutës iu deshën plot 86 minuta për të gjetur golin në ndeshjen ndaj Pogradecit. Skuadra durrsake ka vuajtur jo pak në ndeshjen e fundit të fazës së dytë, por megjithatë ka arritur të marrë tri pikë. Dominimi i ekipit të drejtuar nga Xhevahir Kapllani ka qenë i dukshëm, por vetëm në fund ka arritur të shënojë dhe kjo për meritë të Dashit. ZAMIR QYPI

Bind Skënderbeu

909

Mezani nderon fierakët

6

Apolonia i falet golit të Mezanit në Kavajë. Besa ka qenë e pafat, pasi krijoi shumë raste për gol, por nuk i konkretizoi para portës së fierakëve. Vendësit goditën edhe tranversën në pjesën e parë. Megjithatë, ishte Mezani në minutën e 58-të që nderoi miqtë. Reagimi i kavajasve ishte i mirë, por lojtarët verdhezi shpërdoruan shumë. FERIZ FERIZAJ

Rikthehet Flamurtari

7

Flamurtari rikthehet te fitorja. Ekipi i drejtuar nga Fjodor Xhafa ka mposhtur minimalisht Akademinë e Futbollit dhe fati i ndeshjes është vulosur që në minutën e 32-të falë një goli të Hoxhës. Edhe në pjesën e dytë vlonjatët ishin më kërkues, por nuk kanë shfrytëzuar momentet për shënim. Akademia e Futbollit bëri pak për të dalë me pikë. ERMAL SIKA

Butrinti ndal kryesuesit

8

Butrinti ka bërë surprizën e javës së fundit të fazës së dytë, duke ndalur në një barazim 2-2 në Sarandë skuadrën që kryeson grupin B, Football Republic. Miqtë e filluan mirë lojën dhe arritën përmes Teqjes të shënojnë dy gola në pjesën e parë. Mirëpo, pas pushimit sarandjotët treguan karakter, duke barazuar me Brahimin dhe Goron. TOMOR SHEHU

Internacionali, “zjarr”

9

Internacionali nuk fal ndaj Dinamos, duke shënuar plot 4 gola. Skuadra që drejtohet nga Olgert Muka ka marrë një fitore të bukur, duke mos e vënë asnjëherë në diskutim. Që në minutën e 2- të ishte Dhimitri që shënoi, por dinamovitët barazuam me anë të Alushit pas 20 minutash. Internacionali shpërthen më pas me Rushitin, Gjergjin dhe Bibon. ABDULLA DUSHKU

bb aa

NDIQE LIVE "PANORAMA TV"