Çudia në Gjermani/ Frikë nga Koronavirusi, lojtarët distancohen dhe pësojnë 37 gola

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga bota e sportit

Postuar: Shtator 18, 2020 | 10:03


Çudia në Gjermani/ Frikë nga Koronavirusi, lojtarët distancohen dhe pësojnë 37 gola

Nëse ka një fushë në jetë ku distancimi social është një problem, ai është futbolli dhe një ndeshje amatore në Gjermani fundjavën e shkuar është shembulli më i mirë.

553458FD-A5B5-4912-974D-FFB06B298BFA

Ripdorf, që luan në kategorinë e 11-të të futbollit gjerman, humbi 37-0 pasi u qëndroi larg kundërshtarëve të Holdenshtedit për shkak të frikës nga infektimi me “COVID-19”.

Një lojtar i Holdenshtedit kishte pasur kontakt me një person të infektuar. Skuadra rezultoi negative, por Ripdorf kishte frikë, duke qenë se nuk u krye karantina 14-ditore. Ata kërkuan anulimin e ndeshjes, por autoritetet lokale refuzuan. Shumë lojtarë refuzuan të luanin, por u zëvendësuan nga rezervat, sepse klubi kërcënohej me 200 euro gjobë nëse nuk luante.

“U jemi mirënjohës atyre 7 lojtarëve që dolën vullnetarë, sepse po të braktisnim ndeshjen, do të gjobiteshim. Me të nisur loja, lojtarët tanë largoheshin në vijat anësore për të ruajtur distancën dy metra”, tha presidenti i Ripdorfit, Patrik Ristov.

PANORAMASPORT.AL
Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama Sport" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA SPORT: https://www.facebook.com/groups/sportionline/

www.minuta90.com