Sjellin përfitime në trup, por si mund të bëhet domatja e rrezikshme për shëndetin nëse e teproni me konsumin

Apr 15, 2024 | 13:48
SHPËRNDAJE

Shumë vite më parë njerëzit i shmangnin domatet sepse kishin frikë t’i hanin. Megjithatë, sot vlerësohet se prodhohen 1.5 miliardë ton domate në vit. Dhe sigurisht, studime të shumta kanë zbuluar përfitimet shëndetësore të kësaj perime, pasi ajo është e pasur me fibra, antioksidantë, vitamina dhe minerale në formën e saj të papërpunuar ose të gatuar.

domate

Por ajo që mund të mos dini është se konsumimi i tepërt i domates mund të bëhet i rrezikshëm.

Refluksi gastroezofageal

Ngrënia e një sasie të madhe domate mund të shkaktojë refluks gastroezofageal, i karakterizuar nga një ndjesi djegieje e paqëndrueshme në zonën e gjoksit. Ngrënia e ushqimeve pikante dhe të yndyrshme gjithashtu shkakton refluks. Nëse keni urth ose zbaticë acidi për më shumë se një ose dy javë, shihni mjekun tuaj.

Ul sistemin imunitar

Likopeni fitokimik është një antioksidant që gjendet në domate dhe ndihmon trupin të shpëtojë nga radikalet e lira të dëmshme. Por likopeni i tepërt nuk është i mirë për trupin, sepse mund të zvogëlojë mekanizmin imunitar të trupit, veçanërisht kur keni një infeksion bakterial ose fungal.

Sindroma e zorrës së irrituar (IBS)

Sindroma e zorrës së irrituar (IBS) është një gjendje e zorrëve që i atribuohet çrregullimeve në funksionin e zorrëve. Është një mosfunksionim beninj që nuk paraqet rrezik për shëndetin, por simptomat e tij ndikojnë në cilësinë e jetës së atyre që vuajnë prej tij. Likopeni i tepërt në trup mund t’ju japë ngërçe në stomak, diarre/kapsllëk, nauze dhe fryrje, të cilat janë simptoma të IBS. Ashpërsia ndryshon midis individëve.

Efektet negative në prostatë

Simptoma e problemit të prostatës është dhimbja dhe vështirësia në urinim. Shumë likopen në trup dihet se përkeqëson çdo problem ekzistues të prostatës. Prandaj, ngrënia e sasive të mëdha të domateve nënkupton rritjen e likopenit. Shmangni domatet nëse keni probleme me prostatën.

Reaksionet alergjike

Në disa njerëz, ngrënia e domateve dihet se shkakton reaksione alergjike të lëkurës. Nëse nuk trajtohet mund të shkaktojë skuqje, flluska, ekzemë vezikulare me acarim të lëkurës dhe kruajtje të rëndë.

Përkeqësimi i migrenës

Nëse keni probleme akute ose kronike të migrenës, domatet janë një JO e madhe për ju. Edhe këtu fajtori është likopeni i tepërt. Këshillohet moderimi.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura