Shqipëria pa bombera, por e nderuan… ‘snajperat’. Ja 12 golat që i çuan kuqezinjtë në Europianin e Gjermanisë

Nov 21, 2023 | 16:37
SHPËRNDAJE

Për herë të dytë në his torinë e saj Shqipëria është kualifikuar në Kampionatin Europian, me kuqezinjtë që kanë zhvilluar eliminatore të jashtëzakonshme, duke e mbyllur Grupin E në vendin e parë. Një kualifikim për në Gjermani që ka ardhur nga porta kryesore, pas ndeshjesh fantastike, të shoqëruara me gola spektakolarë. Një meritë të jashtëzakonshme në këtë arritje ka trajneri Silvinjo, i cili përveç harmonisë dhe frymës së grupit, ka ditur të shfrytëzojë në mënyrën më të mirë karakteristikat e lojtarëve.

asani

Pa një bomber të mirëfilltë, thuajse gjatë të gjithë fushatës së eliminatoreve, kjo edhe për shkak të dëmtimit të Armando Brojës, tekniku brazilian ka përdorur një tjetër strategji, duke shfrytëzuar “snajperat” e ekipit, me goditjet e tyre vrastare nga distanca. Magji, të cilat kanë pushtuar edhe faqen zyrtare të UEFA-s, me golat kuqezi të abonuar mes më të mirëve thuajse në çdo raund. Por, si kanë ardhur golat që e dërguan Shqipërinë në “Euro 2024”?

Nëse nga krahu majtë është bërë më tepër ajo “puna e padukshme”, me lojtarë që sakrifikojnë, duke zbatuar me përpikmëri çdo detyrë taktike, aksi i djathtë ka prodhuar magjitë, që kanë ngritur peshë zemrat e të gjithë shqiptarëve. Perlat e Asanit, por edhe supergola të tjera nga Bajrami e Asllani, kanë ardhur shumica nga ky krah. Strategjia e Silvinjos e ka kthyer Shqipërinë në një makineri thuajse perfekte, një skuadër që funksionon më së miri, duke u marrë më të mirën lojtarëve.

Në grafik pasqyrohen të gjithë golat kuqezi në kualifikueset e Kampionatin Europian. 12 gola, duke nisur nga kryeveprat e Jasir Asanit, për të vijuar me radhë te “merimangat” e pastruara në trekëndësh nga Kristjan Asllani kundër Ishujve Faroe, goditja balistike e Nedim Bajramit në Pragë ndaj Çekisë, finalizimet e sakta në qendër të Taulant Seferit kundër Çekisë në Tiranë, finalizimi i atij aksioni fantastik nga Ernest Muçi në transfertën ndaj Ishujve Faroe, dhe duke përfunduar me golin e fundit nga pika e bardhë në Moldavi nga Sokol Cikalleshi.

golat

ARTIN LLESHAJ- PANORAMASPORT.AL

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura