Shpërthimi në Krime, Ministria e Mbrojtjes së Ukrainës: Shkatërruam një sistem kundërajror S-400 të Rusisë

Aug 23, 2023 | 16:56
SHPËRNDAJE

Ukraina ka thënë të mërkurën se ka shkatërruar një sistem kundërajror të Rusisë, S-400, në Gadishullin e Krimesë, i cili u aneksua jashtëligjshëm nga Moska më 2014.

srdtuu

“Rreth orës 10:00, një shpërthim ndodhi…i cili e shkatërroi një sistem kundërajror me rreze të gjata dhe të mesme veprimi të Rusisë, S-400 Triumph”, tha Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës më 23 gusht në rrjetet sociale.

Ministria e publikoi në rrjetet sociale një video të shpërthimit masiv.

Shpërthimi ndodhi afër fshatit Olenivka, në Gadishullin Tarhankut dhe e shkatërroi “sistemin, raketat dhe personelin e tij”, sipas Ministrisë ukrainase.

“Kjo është një goditje e dhimbshme për sistemin mbrojtës të pushtuesit”, shtoi Ministria.

Moska ende nuk e ka komentuar rastin, por blogerët ushtarakë rusë thanë se ky sulm i vuri në pah të metat e kapaciteteve mbrojtëse të Rusisë.

Kanali me ndikim në Telegram, Rybar, i cili i ka 1.2 milion ndjekës, tha se nga ky sulm u shkatërrua një sistem mbrojtës S-300.

“Përsëri, shtrohet pyetja pse anijet ukrainase vijnë kaq afër bregdeteve të Krimesë. Ata e bënë këtë edhe një herë”, raportoi Rybar.

Të martën, Rusia tha se i shkatërroi dy anije ukrainase në Detin e Zi, por sipas Rybar, kjo “nuk ishte e mjaftueshme”.

“Ne kemi nevojë ta mposhtim tërë flotën ukrainase sistematikisht, dhe kjo kërkon ndryshime në organizimin e marinës ruse”, raportoi Rybar.

Një kanal tjetër, Voenny Osvedomitel, tha se sulmi “ngre pyetje të drejta për cilësinë e mbulimit të mbrojtjes ajrore në njërën prej rajoneve të Rusisë të goditura më së shumti nga raketat”.

Të dy kanalet spekuluan se sulmi u krye me dronë dhe me një raketë.

Territoret e kontrolluara nga Rusia janë cak i përditshëm i sulmeve me dronë në javët e fundit.

Në mëngjesin e së mërkurës, Moska u godit nga dronët për natën e gjashtë radhazi./REL

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura