Shembja e “Prestige”, pasqyrohet në raportin e KE për Shqipërinë: Shteti shkatërroi hotelin e pronarit të disa mediave të rëndësishme në vend, pa pritur shqyrtimin gjyqësor

Nov 9, 2023 | 15:00
SHPËRNDAJE

Në raportin e progresit të Komisionit Europian për Shqipërinë, përmendet dhe evidentohet shembja me tritol e “Prestige Resort” në Golem, në pronësi të Presidentit të grupit mediat “Focus Media Group”.

Progres Raporti prestige resort

Në raportin zyrtar thuhet se shkatërrimi i resortit turistik është bërë nga institucionet shtetërore, ndërkohë që nuk u prit shqyrtimi gjyqësor.

Ne kete dokument zyrtare theksohet se resorti ishte ne pronesi te nje biznesmeni te rendesishem dhe pronarit te disa mediave në Shqiperi. Kjo sipas raportit ka shkaktuar mjaft polemika dhe një debat publik të nxehtë.

“Në Dhjetor të vitit 2022, shkatërrimi nga institucione shtetërore, e një hoteli në pronësi të një biznesmeni të nivelit lartë dhe pronar i mediave të rëndësishme në Shqipëri, me pretendimin që është shkelur ligji për ndërtimin, pa pritur shqyrtimin gjyqësor, ka krijuar polemika dhe diskutim publik të nxehtë”, thuhet në raportin e Komisionit Evropian.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura