Shefi i politikës së jashtme të BE-së kritikon veprimet e vazhdueshme ushtarake në Rafah, Borrell: Të zbatohet vendimi i Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë

May 27, 2024 | 9:07
SHPËRNDAJE

Shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell, ka thënë se Izraeli po ecën përpara me veprime ushtarake në Gazën jugore, pavarësisht një vendimi të Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë që i kërkon vendit të ndalojë menjëherë shtytjen e tij.

borrell

Borrell tha se vendimi i gjykatës duhet të zbatohet, përpara një takimi të ministrave të jashtëm të BE-së, duke shtuar se ai do të punojë gjithashtu drejt arritjes së një vendimi politik për nisjen e një misioni të dedikuar të ndihmës kufitare të BE-së për pikën kufitare Rafah.

Të premten, GJND urdhëroi Izraelin të ndalojë çdo operacion ushtarak në qytetin Rafah në Gazën jugore që dëmton civilët.

“Izraeli duhet të ndalojë menjëherë ofensivën e tij ushtarake dhe çdo veprim tjetër në Guvernatën e Rafahut, që mund t’i shkaktojë grupit palestinez në Gaza kushte jetese që mund të sjellin shkatërrimin e tij fizik tërësisht ose pjesërisht”, tha presidenti i gjykatës.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura