SHBA ka dërguar raketa me rreze të gjatë veprimi në Ukrainë, zyrtari: Në vazhdim, do të dërgojmë edhe më shumë

Apr 24, 2024 | 21:54
SHPËRNDAJE

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, Jake Sullivan, ka konfirmuar raportet tona të mëparshme se SHBA dërgoi raketa me rreze të gjatë veprimi në Ukrainë.

RAAA

Ai gjithashtu konfirmoi se Amerika do të dërgojë më shumë nga raketat.

Ukraina ka humbur territor gjatë gjashtë muajve të fundit për shkak të nevojës për racionimin e municioneve”, tha ai.

Trupat ukrainase ishin nën presion të madh në fushën e betejës dhe Rusia mund të bënte përfitime të mëtejshme taktike“, paralajmëroi ai.

“SHBA mund të vazhdojë të furnizojë Ukrainën me ndihmë gjatë gjithë vitit“, shtoi Sullivan.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura