SHBA dhe Britania e Madhe kryejnë sulmin e katërt ndaj dhjetëra objektivave Houthi në Jemen, ja zonat që janë goditur

Feb 24, 2024 | 22:41
SHPËRNDAJE

Shtetet e Bashkuara dhe Mbretëria e Bashkuar kanë kryer sulme kundër dhjetëra objektivave Houthi në Jemen, sipas dy zyrtarëve amerikanë, duke shënuar herën e katërt që koalicioni ndërkombëtar ka nisur një sulm të kombinuar ndaj grupit rebel të mbështetur nga Irani.

cbsn-fusion-4-charged-connection-navy-seal-deaths-somali-coast-thumbnail

Sulmet përfshijnë të paktën dhjetëra objektiva nëpër vende të shumta në Jemen, sipas një prej zyrtarëve, duke përfshirë objektiva në kryeqytetin Sanaa dhe gjetkë.

Objektivat përfshinin armë Houthi, vende radari, qendra komandimi dhe kontrolli, si dhe objekte nëntokësore për ruajtjen e armëve.

Ky raund i fundit sulmesh vjen pasi Pentagoni pranoi se Houthi-t kanë kryer së fundmi më shumë sulme ndaj anijeve tregtare në Detin e Kuq dhe Gjirin e Adenit, disa nga rrugët ujore më kritike në botë, raporton CNN.

Të enjten, zëvendës sekretarja e shtypit e Pentagonit Sabrina Singh tha se kishte pasur “një rritje të sulmeve nga Houthis, më shumë qëndrueshmëri” gjatë disa ditëve të fundit.

Këto sulme të vazhdueshme, të cilat Houthi-t thonë se janë në solidaritet me palestinezët në mes të luftës së Izraelit kundër Hamasit në Gaza kanë shkaktuar një rënie masive të anijeve që udhëtojnë nëpër kanalin e Suezit.

Pasazhi lidh Detin e Kuq me Detin Mesdhe, duke i lejuar anijet të ndërpresin mijëra milje nga rrugët e transportit detar në vend që të lundrojnë rreth Afrikës. Në gjysmën e parë të shkurtit, Kanali i Suezit pësoi një rënie prej 42% në tranzitet mujore dhe një rënie prej 82% në tonazhin e kontejnerëve nga kulmi i tij në vitin 2023, sipas Kombeve të Bashkuara.

“Ne e dimë se Houthi-t kanë një arsenal të madh,” tha Singh të enjten, disa orë pasi Houthis goditën një tjetër anije mallrash në Gjirin e Adenit me raketa balistike. “Ata janë shumë të aftë, kanë armë të sofistikuara dhe kjo sepse vazhdojnë t’i marrin nga Irani”.

Ky sulm ishte një nga një seri lëshimesh të suksesshme raketash Houthi kundër anijeve tregtare ditët e fundit, shumë prej të cilave kanë goditur anijet me lidhje me SHBA-në dhe MB-në.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura