“Serbia, vendi më anti-amerikan në Europë”, Gazetarja në Beograd: Pse SHBA e kritikuan Kurtin!?

Sep 11, 2023 | 13:53
SHPËRNDAJE

“Më 20 gusht, Tucker Carlson publikoi një video teksa viziton ambasadën e Serbisë në Budapest për të takuar presidentin serb, Aleksandër Vuçiç. Ish-prezantuesi i Fox News e përshkruan Vuçiçin si ‘të zgjuar dhe të vetëdijshëm’, me ‘një perspektivë që nuk e has shpesh në Shtetet e Bashkuara’”, kështu e nis artikullin e saj, gazetarja amerikane Lily Lynch në ‘SocialEurope’.

Aleksander Vucic

Në profilin për politikën serbe, Lynch trajton qasjen e Serbisë ndaj Shteteve të Bashkuara të Amerikës apo Bashkimit Evropian si dhe zhvillimet në raport me Kosovën.

Sipas Lynch, qasja e Vuçiç ndaj Carlsonit mund të duket e pëlqyeshme dhe e lakmueshme por nga ana tjetër, ajo shkruan se Serbia është vendi më antiamerikan në Evropë.

“Shkëmbimi mes tyre mund të duket i pëlqyeshëm, sa mund të harrohet, për momentin, se kjo qeveri serbe, që e shikon shumë në shtëpi një shfaqje amerikane – megjithatë, Serbia, nga të gjitha matjet, është vendi më anti-amerikan në Evropë. Megjithatë, përgjithësisht një vend mikpritës për vizitorët nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ndjenja ndaj politikës në Washington është krejt e ndryshme”, shkruan Lynch.

Sipas saj, ‘ndonëse Ambasada e SHBA-së në Serbi ka qenë e etur për të thelluar marrëdhëniet e saj me Vuçiçin, trashëgimia e bombardimeve të Serbisë në vitin 1999 nga Organizata e Traktatit të Atlantikut të Veriut, së bashku me mbështetjen e SHBA-së për shpalljen e pavarësisë së Kosovës në vitin 2008, e kanë dëmtuar rëndë këtë marrëdhënie. Sipas një sondazhi, rreth 60 përqind e serbëve e kundërshtojnë bashkëpunimin me SHBA-në.

Megjithatë, sipas gazetares, për amerikanët, “Vuçic është dikush me të cilin mund të bëjnë biznes. Ata e shohin atë si të etur për të zbatuar ‘reformat ekonomike shumë të nevojshme’. Ata e shohin atë si të përgatitur për të bërë pothuajse çdo gjë për të ruajtur pushtetin personal dhe për këtë arsye të pranueshëm për të bërë marrëveshje jopopullore të inkurajuara nga perëndimi, madje edhe për Kosovën.”

Pas çështjes së Kosovës, gazetarja përmend edhe arsyen se përse sipas saj, Serbia ka vendosur të mos e sanksionojë Rusinë në lidhje me luftën në Ukrainë.

“Që nga pushtimi në shkallë të gjerë i Ukrainës në shkurt të vitit 2022, ambasada e SHBA-së në Beograd ka qenë në gatishmëri për të konkurruar me Rusinë për dashurinë e Serbisë. Deri më tani, Serbia ka refuzuar të vendosë sanksione ndaj Rusisë, pavarësisht se ka dërguar mesazhe të përziera në forume të tjera – në Kombet e Bashkuara, Serbia ka votuar vazhdimisht për të dënuar pushtimin dhe shkeljen e integritetit territorial të Ukrainës.”, shkruan Lynch.

Lynch madje përmend edhe tensionet e fundit mes Kosovës e Serbisë, si dhe kritikat e ndërkombëtarëv, kryesisht SHBA-së, në adresë të kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti.

“Ambasadat e SHBA-së në Beograd dhe Prishtinë e kanë fajësuar kryeministrin e saj, Albin Kurti, për spazmat e fundit të dhunës në veri të Kosovës. Pjesa më e madhe e mediave e ka ndjekur shembullin – si me këtë ngacmues jodelikate në Economist : ‘Kësaj radhe, shqiptarët etnikë të Kosovës janë kryesisht fajtorë’. Dënimi i tillë jokarakteristik i ashpër i Prishtinës është interpretuar nga shumë njerëz si një përpjekje tjetër për të fituar favorin e serbëve.”

Ndër të tjera, Lynch shkruan se, “ndërsa SHBA po kërkon të përmirësojë marrëdhëniet e saj me Serbinë, Beogradi po paguan për të pastruar imazhin e tij në anën tjetër të Atlantikut.”

*Lily Lynch, gazetare e mediumit “Balkanist Magazine” me qendër në Beograd

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura