“Serbia nuk dëshmon përkushtim”/ Ish-ministri i Jashtëm komenton marrëveshjen e dakordësuar në Ohër: BE ka mundësinë e artë për të anëtarësuar shtetet e Ballkanit Perëndimor

Mar 19, 2023 | 13:13
SHPËRNDAJE

Ish-ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati ka reaguar për takimin mes kryeministrit Albin Kurti dhe Presidentit Aleksandër Vuçiç të cilët dakordësuan zbatimin e planit të BE-së për normalizimin e marrëdhënieve.

ditmir-bushati

Përmes një postimi në Facebook, Bushati komentoi mungesën e nënshkrimit të dokumenteve të kësaj marrëveshje për shkak të refuzimit nga Presidenti Vuçiç. Sipas ish-ministrit, Serbia dëshmoi edhe njëherë se nuk është e përkushtuar ndaj këtij procesi, ndërsa Kosova ka treguar të kundërtën.

Sipas Bushatit, angazhimi i BE-së në këtë proces për zbatimin e angazhimeve të dakordësuara në këtë takim, tregon seriozitetin e unionit për të çuar më tej procesin e integrimit europian të Serbisë dhe Kosovës.

Postimi i Ditmir Bushatit:

Takimi i Ohrit mes Kosovës e Serbisë i ndërmjetësuar nga Bashkimi Europian përfundoi me miratimin e planit të zbatimit të marrëveshjes të rënë dakord më 27 Shkurt. E përbashkëta e të dy dokumenteve është mungesa e nënshkrimit të tyre. Refuzimi i Serbisë për të nënshkruar nuk dëshmon përkushtim të njimendtë në këtë proces. Krejt ndryshe u soll Kosova duke dëshmuar vullnetin e saj për të nënshkruar të dy dokumentet. Në këtë mënyrë, Kosova ndihmoi edhe partnerët ndërkombëtar që gabimisht mendojnë se përkëdheljet ndaj Serbisë dhe jo rrethimi i saj nga histori suksesi, është rruga e shkëputjes së saj nga Rusia.

Përkundër pritshmërive, plani i zbatimit është edhe më i shkurtër se vetë marrëveshja dhe pa shumë detaje, siç ndodh zakonisht në të tillë dokumente. Mirëpo, në Ohër u ra dakord që angazhimet e palëve në këtë proces të trupëzohen në rrugën e tyre drejt BE-së, çka pritet të krijojë një sinergji më të mirë mes procesit të dialogut dhe procesit të anëtarësimit në BE të Kosovës dhe Serbisë. Pas mbështetjes unanime të shteteve anëtare të Marrëveshjes së 27 Shkurtit, Plani franko-gjerman zyrtarisht u transformua në një Plan Europian, me mbështetjen edhe të SHBA-ve. Kësisoj, BE-ja nuk është më vetëm në pozicionin e ndërmjetësuesit të dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, por edhe e përfshirë drejtpërdrejt në zbatimin e angazhimeve. Proces ky i ndërlidhur me anëtarësimin e Kosovës dhe Serbisë në BE.

Nëse në të shkuarën BE-ja ka treguar në jo pak raste mungesë besueshmërie, duke mos iu përmbajtur zotimeve të saj përkundrejt shteteve të rajonit, me këtë pozicionim të ri BE-ja ka mundësinë e artë për të përfunduar procesin e shtetësisë së Kosovës, europianizimin e Serbisë dhe anëtarësimin e të gjitha shteteve të Ballkanit Perëndimor në BE, sa më shpejt që të jetë e mundur. Mënyra më e mirë për t’iu përgjigjur agresionit rus në lindje të kontinentit është përmbyllja e pasojave të luftrave në ish Jugosllavi dhe konsolidimi i projektit europian në një hapësirë gjeografike, që rrethohet nga shtete anëtare të BE-së, siç është Ballkani Perëndimor.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura