Sekretari Blinken nuk takoi opozitën në Tiranë, kryetari i LRE në Panorama TV: Ai vjen për ide e konflikte të mëdha! S’ka asnjë detyrim të…

Feb 16, 2024 | 13:45
SHPËRNDAJE

Kryetari i LRE, Arian Galdini, ka komentuar në Panorama TV vizitën e Sekretarit amerikan të Shtetit, Antony Blinken në Shqipëri dhe faktin që ai nuk zhvilloi një takim më përfaqësues të opozitës në vend.

Galdini

Galdini u shpreh se as Blinken apo asnjë ministër i Jashtëm që kryen një vizitë zyrtare në një vend partner, nuk e ka për detyrë të takoj opozitën.

“Nuk ka asnjë detyrim në asnjë protokoll. Por a kemi në një opozitë që ofron partneritet, meritë, që është pro perëndimore dhe e pozicionuar drejtë apo kemi një opozitë të ngërthyer poshtë një ballkoni apo një vule”, u shpreh ai.

Ndër të tjera, kryetari i LRE theksoi se Blinken edhe për ide të mëdha e konflikte të mëdha.

“Ai vjen për ide të mëdha, konflikte të mëdha. Vuçiçi ka vjedhur zgjedhjet në vendin e tij, ka opozitën në këmbë dhe po përpiqet të imponojë raportin e tij me Putinin”, tha Galini në Panorama TV.

Pjesë nga fjala e tij:

Galdini: Mendoj që duhet të kuptojmë se Shqipëria duhet të dal nga ajo që quhet shtet formal. Raportet nën shtetërore nuk janë një partiak, i shoh si SHBA dhe Shqipëria. Nuk e di në cilin vend të botës nga një vizitë zyrtare nga një ministër i jashtëm ka për detyrë të takoj edhe opozitën. Kjo është një krijesë për të inkurajuar realitet të tjera. Nuk ka asnjë detyrim në asnjë protokoll. Por a kemi në një opozitë që ofron partneritet, meritë, që është pro perëndimore dhe e pozicionuar drejtë apo kemi një opozitë të ngërthyer poshtë një ballkoni apo një vule.

Nuk u bë qameti pse nuk denjoi të pozicionohej. Ka një popull opozitar, po ku nuk është një detyrim i një shteti partner se kë do njohi. Nuk mendoj se ka detyrim t’i takojë. Ai vjen për ide të mëdha, konflikte të mëdha. Vucici ka vjedhur zgjedhjet në vendin e tij, ka opozitën në këmbë dhe po përpiqet të imponojë raportin e tij me Putinin. Ai është njeriu më i intëresuar për të ndezur konflikt.  Do doja që të kishte inkurajim opozita, por nëse nuk ta japin fitoje. Sfida jonë si opozitar kjo duhet të jetë.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura