Rrit pjellorinë dhe ul rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare, ky frut i thatë forcon spermën e zemrën

Sep 16, 2023 | 13:18
SHPËRNDAJE

Ky frut i thatë mbron funksionimin e duhur të zemrës dhe rrit pjellorinë mashkullore.

ARRA

Nëse përfshini lajthitë në dietën tuaj ushqimore, përfitimet që marrim janë të shumëfishta dhe shtrihen në funksione të ndryshme të trupit.

Ashtu si arrat, ato janë të pasura me lëndë ushqyese, me një përmbajtje të lartë të proteinave, yndyrave të dobishme, vitaminave dhe mineraleve.

Lajthitë në veçanti përmbajnë vitaminë E, acide yndyrore, hekur, fosfor, kalium dhe zink.

Të gjithë këta elementë kontribuojnë në funksionimin e duhur të trupit dhe përmirësimin e shëndetit të përgjithshëm.

Mbrojnë funksionin e zemrës

Ashtu si shumica e arrave, lajthitë ndihmojnë në mbrojtjen e zemrës. Sipas një studimi, ngrënia e një diete të pasur me lajthi mund të përmirësojë biomarkerët e rrezikut kardiovaskular, duke reduktuar potencialisht rrezikun e problemeve të zemrës.

Gjithashtu ul nivelet e kolesterolit lipoprotein, një lloj kolesteroli që rrit gjithashtu shanset për të zhvilluar sëmundje kardiovaskulare.

Rrisin cilësinë e spermës

Konsumimi i shpeshtë i lajthive mund t’i japë zgjidhje problemit të përgjithshëm të infertilitetit.

Hulumtimet e fundit kanë treguar se ngrënia e më shumë arrave, duke përfshirë lajthitë, mund të rrisë numrin e spermës dhe të përmirësojë cilësinë e spermës.

 

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura