Rezoluta për të futur grupin në listën e organizatave terroriste, kreu i “Wagner-it” rus kërcënon presidentin Macron: Mund të t’i nxjerrim dhëmbët nga goja jote e ligë!

May 10, 2023 | 16:31
SHPËRNDAJE

Sipas mediave të huaja, kreu i grupit privat rus, Wagner, ka kërcënuar presidentin e Francës, Emmanuel Macron.

BeFunky-collagega (71)

“Ne mund të nxjerrim dhëmbët e kalbur nga ato gojë të liga. Ne mund t’i nxjerrim dhëmbët Macronit dhe në përgjithësi kujtdo që hedh baltë”, tha shefi i organizatës mercenare ruse “Ëagner”, Yevgeny Prigozhin, duke folur para gazetarëve rusëtë mërkurën.

Shkak i kërcënimeve që ai nisi ndaj presidentit francez ishte rezoluta e miratuar unanimisht nga Asambleja Kombëtare e Francës për të shtuar “Wagner” në listën europiane të organizatave terroriste, siç raporton “Politico”. Duke lënë mënjanë grindjen e tij me udhëheqjen ushtarake ruse, Prigozhin hapi zjarr, këtë herë, kundër udhëheqësit francez.

Dhe kjo, pak orë pas miratimit unanim të një rezolute jodetyruese nga Asambleja Kombëtare e Francës, me të cilën BE-ja ftohet të përfshijë “Ëagner”-in në listën zyrtare të organizatave terroriste dhe të marrë masa që do të bëjnë të pamundur ekonomike të saj. aktivitetet në Evropë.

Yevgeny Prigozhin pohoi, në përgjigje të një pyetjeje nga gazetarët rusë, se organizata e tij mercenare po shpëtonte jetë në Afrikën Qendrore nga ushtarët francezë, të cilët “thjesht po talleshin me ta”.

Organizata mercenare paraushtarake “Chef Putin” ka qenë e përfshirë në mënyrë aktive në pushtimin rus të Ukrainës, pavarësisht mosmarrëveshjes së Prigozhin me zyrtarët e Mbrojtjes ruse, dhe veçanërisht në betejën për kontrollin e qytetit të Bakhmutit, dhe thuhet se ata kanë incizuar torturat, madje dhe prerja e kokave të të burgosurve ukrainas.

Dje, në “Ditën e Fitores”, Yevgeny Prigozhin, duke iu referuar presidentit rus, Vladimir Putin, i cili po ndiqte paradën ushtarake në Sheshin e Kuq, foli për një “gjysh të lumtur”, i cili sipas tij, beson se po bën gjithçka mirë.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura