Pse nuk duhet të kombinoni sodën e bukës dhe limonin për të zbardhur dhëmbët

May 6, 2024 | 21:49
SHPËRNDAJE

Soda e bukës mund të jetë mjaft çudibërëse sepse përbërja e saj është ideale për kryerjen e trajtimeve të ndryshme që përfitojnë shëndetin.

sode buke

Sipas kimistëve, funksioni kryesor i bikarbonatit të natriumit është neutralizimi i acideve. Kështu është shpjeguar në një artikull të Vogue, ku bien në sy cilësi të tjera përdorimi:

  • për të eksfoluar lëkurën dhe për t’i dhënë asaj shkëlqim
  • hiqja dhe shmangia e pikave të zeza.
  • së bashku me limonin, shërben për të luftuar mbipeshën e trupit

Përzierja midis këtij përbërësi të ngurtë kristalor me limon është identifikuar si një trajtim i veçantë për zbardhjen natyrale të dhëmbëve, megjithatë, Healthline paralajmëron se kombinimi i tij mund të jetë i rrezikshëm.

Rreziqet e sodës së bukës me limon

Një studim kërkimor shpjegon që, megjithëse soda e bukës dhe limoni mund të jenë të dobishme, është mirë që ato të përdoren veçmas.

Ata thonë se megjithëse soda e bukës mund të heqë njollat ​​e dhëmbëve të shkaktuara nga kafeja, vera dhe duhani, shtimi i limonit mund të shkaktojë konsumim të smaltit të dhëmbëve, shtresës së jashtme të dukshme të dhëmbëve që mbron dhëmbët nga kavitetet.

Tre truke për të zbardhur dhëmbët

Përveç larjes së dhëmbëve vetëm me sodë buke, Healthline rekomandon:

Tërheqja e vajit: Kjo praktikë eliminon bakteret që i bëjnë dhëmbët të duken të verdhë.

Hani fruta dhe perime: Edhe pse ato nuk janë zëvendësues për larjen e dhëmbëve, luleshtrydhet dhe ananasi mund të ndihmojnë në zbardhjen e dhëmbëve.

Larja e vazhdueshme me furçë dhe pastrimi i dhëmbëve me fill me fill: Bërja e kësaj rregullisht ndihmon në bardhësinë e dhëmbëve, sepse redukton bakteret në gojë dhe parandalon krijimin e pllakave.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura