Prej disa muajsh e bllokuar, Dhoma e Përfaqësuesve në SHBA miraton paketën e ndihmës për Ukrainën

Apr 20, 2024 | 20:16
SHPËRNDAJE

Dhoma e Përfaqësuesve ka miratuar projekt-ligjin që parashikon 95 miliardë dollarë ndihmë për Ukrainën, Izraelin dhe aleatët e tjerë të SHBA-së.

Democratic lawmakers wave Ukrainian flags after the House passed the Ukraine Security Supplemental Appropriations Act. House TV

Demokratët dhe republikanët u bashkuan së bashku pas muajsh bllokimi mbi mbështetjen e ripërtërirë amerikane për të ndihmuar Ukrainën të shmangë pushtimin rus.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy shkroi në Twitter duke thënë se ishte “mirënjohës” për vendimin, i cili tha se “e mban historinë në rrugën e duhur”.

“Demokracia dhe liria do të kenë gjithmonë rëndësi globale dhe kurrë nuk do të dështojnë për sa kohë që Amerika ndihmon për ta mbrojtur atë. Ligji jetësor i ndihmës i SHBA-së i miratuar sot nga Dhoma e Përfaqësuesve do të pengojë zgjerimin e luftës, do të shpëtojë mijëra e mijëra jetë dhe do të ndihmojë të dy kombet tona të bëhen më të fortë”, shkruan Zelensky.

Përfaqësuesit miratuan gjithashtu projektligje për dërgimin e ndihmës së huaj në Izrael , dhënien e ndihmës për sigurinë për Tajvanin dhe aleatët në Indo-Paqësorin dhe një masë që përmban disa propozime të politikës së jashtme, duke përfshirë një kërcënim për ndalimin e aplikacionit të mediave sociale në pronësi kineze, TikTok .

Paketa tani do të shkojë në Senatin amerikan, ku ka të ngjarë të miratohet të martën.

Biden më pas ka premtuar se do ta nënshkruajë atë menjëherë.

Sekretari i Jashtëm Lord Cameron tha se financimi për Ukrainën ishte “një hap jetik përpara”.

“Nëse Putin ka dyshuar ndonjëherë në vendosmërinë e Perëndimit për të mbështetur Ukrainën, kjo tregon se vullneti ynë kolektiv është i paprekur”, shkroi ai në Twitter.

Por aleatja e Donald Trump, Marjorie Taylor Greene, një përfaqësuese republikane, tha se “njerëzit kanë qenë shumë të fiksuar me votën për luftërat e huaja dhe industrinë e luftës”.

Duke folur pas kalimit të votimit, ajo tha: “Kjo është shitja e Amerikës sot. Kur kishim anëtarë të Kongresit atje duke valëvitur flamurin ukrainas në dhomën e Përfaqësuesve të Shteteve të Bashkuara, ndërsa ne nuk po bëjmë asgjë për të siguruar kufirin tonë. Mendoj se çdo amerikan do të zemërohet”.

Presidenti i SHBA Joe Biden kërkoi për herë të parë financimin në tetor, pasi furnizimet ushtarake të Ukrainës filluan të pakësohen.

Në shkurt, Zelensky i kërkoi Kongresit të miratonte fondet, duke thënë se nëse nuk ndodh “do të më lërë të pyes veten në çfarë bote po jetojmë”.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura