Përshpejtojnë procesin e plakjes së lëkurës, këto janë ushqimet që bëni mirë t’i shmangni

Feb 11, 2024 | 22:35
SHPËRNDAJE

Ka dy fajtorë kryesorë që përshpejtojnë procesin e plakjes së lëkurës sonë: ekspozimi në diell dhe produktet përfundimtare të avancuara të glikacionit (AGEs). AGE-të formohen kur proteinat ose yndyrat kombinohen me sheqerin.

derma_chips

Ndërsa këta fajtorë nuk janë 100% në kontrollin tuaj, duke përdorur krem ​​kundër diellit dhe duke bërë disa ndryshime në dietën tuaj, ju mund të ndihmoni trupin tuaj të mbrojë lëkurën nga procesi i plakjes.

Ushqimet e skuqura

Ushqimet e skuqura në vaj dhe në temperatura të larta çlirojnë radikale të lira që mund të shkaktojnë dëmtime qelizore në lëkurë. Ekspozimi ndaj radikaleve të lira përshpejton procesin e plakjes duke ndikuar në molekulat e ADN-së dhe duke dobësuar elasticitetin e lëkurës. Zëvendësoni ushqimet e skuqura me ato të pjekura në skarë ose të ziera.

Karbohidratet e thjeshta

Ushqimet me një indeks të lartë glicemik, si buka e bardhë, mund të shkaktojnë inflamacion në trup, i cili lidhet drejtpërdrejt me procesin e plakjes. Provoni të hani karbohidrate komplekse, të tilla si drithërat, të cilat përmbajnë antioksidantë që janë të dobishëm për lëkurën.

Acidet yndyrore trans

Acidet yndyrore trans janë yndyrna të pangopura që rrjedhin nga vajrat bimore, të cilat i janë nënshtruar trajtimit industrial (hidrogjenim ose hidrogjenim të pjesshëm) për të marrë një formë të fortë ose më të trashë. Këto yndyrna e bëjnë lëkurën më të prekshme ndaj rrezatimit UV, i cili mund të dëmtojë kolagjenin dhe elasticitetin. Zëvendësoni gjalpin me vaj ulliri ose avokado, të cilat janë të pasura me antioksidantë.

Mishrat e përpunuar

Këto mishra janë të pasura me natrium, yndyra të ngopura dhe sulfite, të cilat mund të dehidratojnë lëkurën dhe të dobësojnë kolagjenin, duke shkaktuar inflamacion.

Alkooli

Alkooli mund të shkaktojë shumë probleme kur bëhet fjalë për lëkurën, duke përfshirë skuqjen, ënjtjen, humbjen e kolagjenit dhe rrudhat. Gjithashtu mund të çojë në mungesë të vitaminës A, e cila luan një rol të rëndësishëm në rritjen e qelizave të reja dhe prodhimin e kolagjenit, duke siguruar elasticitetin e lëkurës.

Së fundi, gjëja më e rëndësishme është të jeni të shëndetshëm dhe të përqafoni ndryshimet në trupin tuaj që ndodhin me kalimin e kohës.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura