Paralajmëron presidenti iranian: Nuk do të mbetet asgjë nga Izraeli nëse Irani sulmohet sërish

Apr 23, 2024 | 22:58
SHPËRNDAJE

Një sulm izraelit në territorin iranian do të kishte pasoja serioze dhe do të rezultojë në “asgjë të mbetur” nga Izraeli, tha presidenti iranian Ebrahim Raisi të martën, njoftoi agjencia shtetërore iraniane e lajmeve IRNA.

GettyImages-1233305098

“Nuk do të mbetet asgjë nga ai entitet” nëse Izraeli sulmon përsëri Iranin, tha Raisi.

Komentet e Raisit u bënë në vizitën e dytë të tij zyrtare tre-ditore në Pakistan, në një universitet në provincën Punjab.

Raisi paralajmëroi se nëse Izraeli “bën një gabim tjetër dhe shkel sovranitetin e tokave të shenjta iraniane, situata do të jetë ndryshe”.

Paralajmërimi erdhi pasi Izraeli të premten kreu një sulm ushtarak brenda Iranit, tha një zyrtar amerikan për CNN, megjithëse Izraeli nuk e ka marrë zyrtarisht sulmin.

Zyrtarët në Teheran kanë  kërkuar të zvogëlojnë  sulmin e së premtes në mëngjes ndaj Iranit, teksa tensionet po ziejnë nga një përshkallëzim i rëndësishëm  midis fuqive rajonale.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura