Paralajmëron kryeministri grek: Nuk do t’i ratifikojmë memorandumet me Maqedoninë e Veriut derisa ata të ndryshojnë qëndrim për emrin

May 21, 2024 | 21:17
SHPËRNDAJE

Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis, brenda pak orësh i dërgoi një mesazh të dytë udhëheqjes së Maqedonisë së Veriut.

mitsotakis

Duke folur të martën mbrëma (21 maj) në një tubim të qytetarëve në Kastoria, ai bëri të qartë se memorandumet që dalin nga Marrëveshja e Prespës nuk do të nënshkruhen derisa lidershipi i ri i vendit fqinj të ndryshojë qëndrimin për çështjen e emrit.

“Llogaritë e mira bëjnë miq të mirë, rruga evropiane do të mbetet e mbyllur për ta dhe memorandumet nuk do të ratifikohen derisa të ndryshojnë qëndrim”, tha Kyriakos Mitsotakis.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura