Paketa e Sigurisë në shkolla, Balla nga Rrogozhina: Duhet bashkëveprim mes stafit arsimor dhe autoriteteve! Formulari të bëhet praktik

Oct 2, 2023 | 10:01
SHPËRNDAJE

Ministri i Brendshëm, Taulant Balla ka takuar drejtues të pushtetit vendor dhe të policisë në Rrogozhinë në kuadër të takimeve për Paketën e Sigurisë në shkolla.

balla

Gjithashtu, ministri Balla bashkëbisedoi me stafin arsimor të disa prej shkollave të rikonstrukturara të qytetit, ku i nxiti për një bashkëpunim më të ngushtë me Policinë, për të ndarë çdo shqetësim e fenomen që kërcënon sigurinë e nxënësve.

“Shkollat, për ne janë objekt i rëndësisë së veçantë dhe kushdo që do të tentojë të afrohet brenda këtij perimetri duhet ta pyesë shumë herë veten, sepse reagimi do të jetë shumë i fortë. E vërteta është që këto ditë të para të vitit të ri shkollor, kemi një numër të konsiderueshëm ndërhyrjesh policore për të krijuar këtë perimetrin e sigurisë që askush mos ta depërtojë”, u shpreh ai.

Ministri theksoi se është e rëndësishme që formulari i sigurisë të bëhet praktik.

“Përmes këtij formulari ne kemi mundësi që të fillojmë të gjurmojnë apo të parashikojmë incidentet të caktuara apo edhe të gjurmojmë veprimtari kriminale që zhvillohet rreth e për rreth shkollës, që në syrin e përditshëm Policisë nuk bie në sy por përmes këtij informacioni që marrim prej jush kemi mundësi të fillojmë hetimet”, tha Balla.

Balla, lidhur me fenomenet problematike që mund të shfaqen në perimetrin e sigurisë në shkolla, kërkoi një bashkëveprim më të shpejtë mes gjithë strukturave të përfshira në Paketën e Sigurisë, përkatësisht stafit arsimor, policinë, pushtetin vendor, autoritetin ushqimor etj. për t’i paraprirë çdo situate të mundshme.

Në njërën prej shkollave të vizituara, Ministri Balla nënvizoi se Rrogozhina, edhe pse një qytet jo shumë i madh, i ka fenomenet e kanabisit, prandaj duhet më shumë kujdes.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura