Opozita depoziton në Gjykatë Kushtetuese padi për tatimin për profesionet e lira, Tabaku: Shpresojmë të marrin një vendim në të mirën publike

Feb 28, 2024 | 12:38
SHPËRNDAJE

Deputetja demokrate, Jorida Tabaku ka depozituar bashkë me deputetët e tjerë një padi në Gjykatën Kushtetuese për ligjin për tatimin mbi profesionet e lira.

Tabaku u shpreh se Gjykatat Kushtetuese duhet të ngrihet në nivelin që i takon, dhe të mos caktoj precedentë që janë të rrezikshme për besueshmërinë e saj.

Ajo theksoi qe shpresojnë që Kushtetuesja “të jap  një vendim në të mirë publike, që në këtë rast shkon me shtresën e mesme”.

Tabaku: Shpresoj shumë që Gjykatat Kushtetuese të ngrihet në nivelin që i takon, dhe të mos caktoj precedentë që janë të rrezikshme për besueshmërinë e saj, e të jap  një vendim në të mirë publike, që në këtë rast shkon me shtresën e mesme.

I bëj thirrje kujtdo që do t’i bashkohet kësaj padie si palë, të jap mendimin e vet, nga institucioni i avokatit të popullit, e institucionet e tjera, që duan t’i bashkohen kësaj nisme të grupit parlamentar të PD. Ne besojmë tek forca që kanë institucionet dhe tek ligji, shpresojmë që Gjykata Kushtetuese të mos zhgënjejë.

Deputetët që kanë firmosur padinë për të shfuqizuar ligjin mbi profesionet e lira:

WhatsApp Image 2024-02-28 at 12.44.58 WhatsApp Image 2024-02-28 at 12.44.58 (1) WhatsApp Image 2024-02-28 at 12.44.58 (2)

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura