“Nuk ka asnjë dalje për popullin e Gazës”- OKB: Programi i ndihmës s’po funksionon më!

Dec 8, 2023 | 7:43
SHPËRNDAJE

Programi humanitar i OKB-së në Gaza nuk është më funksional. Shefi humanitar i OKB-së, Martin Griffiths, tha se: Nuk ka asnjë dalje për popullin e Gazës. Si rezultat, shpresa për të ardhmen është, në rastin më të mirë, në një premium.”

b5cb450c-d281-4048-87c7-ef95ed0773dd

Nocioni se nuk ka vend sigurie në Gaza lidhet gjithashtu me operacionet humanitare, shtoi ai.

“Kjo do të thotë që nëse po planifikoni një dërgesë humanitare në Gaza sot, duhet të planifikoni për gjasat që do të ndërpritet, që mund të sulmohet, që mund të grabitet, që mund të ndalet, mund të të devijohet, që të mos ketë sukses”, tha ai.

Ndërkohë mësohet se Izraeli ka rënë dakord, me kërkesë të SHBA-së, të hapë pikën kufitare Kerem Shalom për kontrollin dhe inspektimin e ndihmave humanitare të dërguara në Gaza nëpërmjet Rafahut, një tjetër vendkalim.

Duke bërë thirrje për një armëpushim të menjëhershëm, Griffiths tha se shkatërrimi i sistemit shëndetësor të Gazës do të thotë gjithashtu se sëmundjet midis njerëzve do të bëhen më të përhapura.

“Ka dy kalorës të apokalipsit në Gaza sot – konflikti, sigurisht, por edhe sëmundjet. Dhe kjo vetëm do të përkeqësohet, pasi ne nuk jemi në gjendje të mbajmë asnjë furnizim për spitalet, ndonjë shkripëzimin e ujit të sigurt e kështu me radhë e kështu me radhë.

Shenjat po shkojnë në drejtim të gabuar, të gjitha,” tha ai.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura