Nga rregullimi i niveleve të kolesterolit te reduktimi i simptomave të alergjisë, ja cilat janë përfitimet shëndetësore të shafranit të Indisë!

Nov 20, 2023 | 21:22
SHPËRNDAJE

Shafrani i Indisë është një erëz e artë që është përdorur për shekuj në mjekësinë tradicionale indiane. Përbërësi kryesor i shafranit të Indisë është kurkumina, një antioksidant shumë i fuqishëm me veprim anti-inflamator.

ygeia-cover

Shafrani i Indisë është një ilaç popullor në shtëpi që përdoret për shumë sëmundje. Disa nga përfitimet e tij shëndetësore janë:

Reduktimi i simptomave të osteoartritit

Shafrani i Indisë mund të ndihmojë në uljen e dhimbjes dhe ënjtjes të shkaktuar nga osteoartriti. Sipas studimeve, pacientët me osteoartrit që morën suplemente shafran të Indisë panë një përmirësim në lëvizshmëri dhe një reduktim të simptomave.

Rregullimi i niveleve të kolesterolit

Shafrani i Indisë mund të funksionojë në mënyrë të dobishme në profilin e lipideve duke reduktuar kolesterolin e keq (LDL), trigliceridet dhe nivelet e kolesterolit total.

Lehtësim nga kruajtjet

Shafrani i Indisë mund të zvogëlojë irritimin dhe kruajtjen e lëkurës për shkak të sëmundjes kronike të veshkave.

Përmirësimi i shëndetit mendor

Shafrani i Indisë mund të kontribuojë në përmirësimin e shëndetit mendor duke vepruar kundër depresionit.

Reduktimi i simptomave të alergjisë

Shafrani i Indisë mund të zvogëlojë kruajtjen dhe teshtitjen e lidhur me alergjitë.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura