Nga investimet te mbështetja e Italisë për integrimin e Shqipërisë në BE/ Takimi i Ramës me Melonin, zbardhen diskutimet mes dy kryeministrave

Sep 27, 2023 | 18:47
SHPËRNDAJE

Kryeministri Edi Rama u mikprit sot nga Kryeministrja e Republikës së Italisë Giorgia Meloni, në kuadër të vizitës së nivelit të lartë, që po zhvillon në Itali. Takimi kokë me kokë i Kryeministrit Rama dhe homologes italiane Meloni në Palazzo Chigi, u pasua nga një takim i përbashkët mes dy delegacioneve respektive.

ahhh

Sipas burimeve nga Kryeministria, gjatë takimit u rikonfirmua “miqësia tradicionale Shqipëri – Itali dhe vullneti për të thelluar bashkëpunimin e shkëlqyer mes dy vendeve, ku padiskutim ka një potencial të madh për të bërë shumë më tepër akoma”.

Forcimi i mëtejshëm i marrëdhënieve në fushën ekonomike, ishte një tjetër temë e diskutuar gjerësisht në takim, ku Italia si partnere strategjike e Shqipërisë, ka një rol tejet të rëndësishëm në këtë drejtim edhe përmes prezencës gjithnjë në rritje të sipërmarrjeve italiane në vendin tonë.

Gjithashtu mësohet se gjatë takimit u diskutua mbi mundësitë e investimit që ofron Shqipëria në shumë sektorë potencial, si energjia, infrastruktura, bujqësia, e veçanërisht turizmi, i cili sipas autoriteteve vendase, këtë vit shënoi një rekord të vërtetë rritjeje, duke u kthyer në një nga fushat më atraktive për investime.

Sa i përket integrimit europian të Shqipërisë, në takim u theksua se Italia do të vijojë të mbështesë fuqishëm procesin, në të gjitha etapat e tij, ashtu si deri më tani.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura