Nga humbja e peshës tek djersitja, ja shenjat e dyshimta që paralajmërojnë shfaqjen e sëmundjes së rëndë. Çfarë duhet të bëni për ta parandaluar

Sep 22, 2023 | 20:59
SHPËRNDAJE

Zbulimi i hershëm i një tumori malinj është thelbësor për menaxhimin e sëmundjes dhe kurimin e saj në kohë.

kancerr

Njohja e simptomave më “të pabesueshme” dhe madje zbatimi i menjëhershëm i kontrolleve të nevojshme ka qenë gjithmonë i rëndësishëm, aq më tepër pas gjetjeve shkencore të një rritjeje globale prej 79% të rasteve të reja me kancer tek njerëzit nën moshën 50 vjeç në tre dekadat e fundit.

Kanceri mund të shfaqet te njerëzit në mënyra të ndryshme. Simptomat e një personi mund të ndryshojnë nga të tjerët, ndërsa disa janë asimptomatike. Është e rëndësishme të dini se çfarë është normale për ju dhe të flisni me mjekun tuaj nëse vëreni ndryshime të pazakonta.

Kjo mund të ndihmojë në diagnostikimin e kancerit në një fazë të hershme, kur trajtimi ka më shumë gjasa të jetë i suksesshëm.

Sipas “Cancer Research UK”, shenjat e para mund të jenë një gungë, një nishan i çuditshëm , gjakderdhje jonormale ose humbje e papritur në peshë.

Ka më shumë se 200 lloje të kancerit me simptoma të ndryshme, thonë studiuesit në qendrën e “Cancer Research UK”, e cila përpiloi dhe publikoi një listë me gjashtë shenja të dyshimta:

  1. Lodhja

Ka shumë arsye pse mund të ndiheni më të lodhur se zakonisht, veçanërisht gjatë periudhave të stresit intensiv ose nëse keni probleme me gjumin. Por nëse ndjeni një lodhje të vazhdueshme ose pa ndonjë arsye të dukshme, mund të jetë një tregues se duhet të shkoni te mjeku.

  1. Djersitje shumë intensive gjatë natës ose ethe

Djersitjet ose ethet gjatë natës mund të jenë për shkak të infeksioneve ose reaksioneve të padëshiruara të barnave, ndërsa ndezjet e nxehta janë të zakonshme gjatë menopauzës. Megjithatë, djersitja është gjithashtu një simptomë e kancereve si leucemia dhe kanceri i mëlçisë. Në rast të djersitjeve shumë të rënda gjatë natës ose temperaturës së pashpjegueshme, kërkoni këshilla mjekësore.

  1. Gjakderdhje ose mavijosje e pashpjegueshme

Nëse njëra ose të dyja të mësipërmet nuk janë për shkak të një dëmtimi, ato duhet të kontrollohen nga një mjek. Gjakderdhja mund të gjendet në fece, urinë, mukozën e kollës prodhuese, etj. Tek gratë, gjakderdhja vaginale e pashpjegueshme mund të ndodhë midis periodave, pas seksit ose pas menopauzës. Pavarësisht nga sasia e gjakut ose ngjyra e tij (e kuqe në kafe dhe pothuajse e zezë), bisedoni me mjekun tuaj.

  1. Dhimbje ose shqetësim i pashpjegueshëm

Dhimbja dhe shqetësimi janë mënyra e trupit tonë për të na treguar se diçka nuk është në rregull. Dhimbjet e ndryshme janë më të zakonshme teksa rritemi, por kur ato janë të pashpjegueshme ose të vazhdueshme në ndonjë pjesë të trupit, mund të jetë shenjë e diçkaje më serioze.

  1. Humbja e pashpjegueshme e peshës

Ndryshimet e vogla në peshë me kalimin e kohës janë krejtësisht normale, por humbja e disa kilogramëve pa bërë asnjë përpjekje, është një arsye për të informuar mjekun tuaj. Mund të jetë një shenjë e problemeve shëndetësore përveç kancerit.

  1. Grumbull ose ënjtje e pazakontë kudo

Një gungë ose ënjtje që u shfaq papritur kudo në trupin tuaj dhe vazhdon ende, duhet të merret seriozisht. Ato mund të vendosen në qafë, sqetull, stomak, ijë, gjoks madje edhe në testikuj.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura