“Ndodh një herë në shekull”/ I humbi telefoni, studenti e gjen të mbushur me selfie majmunësh

| 17:41
SHPËRNDAJE
 

 

Një malajzian thotë se gjeti selfie dhe video majmunësh në telefonin e tij të zhdukur një ditë pasi e mori atë në xhungël pas shtëpisë së tij.

_114381856_photo_2020-09-15_11-58-09

Përmbajtja – përfshirë pamjet e një majmuni që duket se po përpiqet të hajë telefonin – është shpërndarë gjerësisht në mediat sociale që kur Zackrydz Rodzi e postoi atë në Twitter.

Studenti tha se mendoi se i ishte vjedhur telefoni ndërsa ishte duke fjetur.

Por mbetet e paqartë saktësisht se si u zhduk celulari.

Nuk ishte gjithashtu e mundur të verifikohen rrethanat në të cilat fotot dhe videot përfunduan në telefonin e tij. Zackrydz, 20 vjeç, i tha BBC se e kuptoi që smartphone i tij ishte zhdukur kur u zgjua rreth orës 11 të mëngjesit të së shtunës.

_114380589_monkeyphoto

Nuk kishte asnjë shenjë grabitjeje. E vetmja gjë në mendjen time ishte se ishte një lloj magjie“, tha studenti i vitit të fundit i shkencave kompjuterike nga Batu Pahat në shtetin jugor të Johor.

Disa orë më vonë, në një video të ndarë me BBC që ishte e koduar me kohë 2.01 pasdite të njëjtën ditë, një majmun dukej se po përpiqej të hante telefonin. Primati mund të shihet duke shikuar kamerën në sfondin e gjetheve të gjelbra të ndritshme dhe zogjve që këndojnë.

Kishte gjithashtu një seri fotografish të majmunit, pemëve dhe gjetheve të tjera në telefon.

Zackrydz tha se nuk arriti të gjente asnjë gjurmë të telefonit të tij deri të dielën pasdite kur babai vuri re një majmun jashtë shtëpisë së tyre. Duke i rënë përsëri telefonit, e dëgjoi të kumbonte nga xhungla disa hapa përtej kopshtit të pasmë, tha ai, pastaj zbuloi telefonin me baltë në disa gjethe poshtë një palme.

Xhaxhai i tij bëri shaka se mbase kishte një foto në telefonin e hajdutit, tha ai, kështu që pasi e pastroi hapi galerinë e fotove “dhe bum, është plot me foto majmunësh”.

Ndryshe nga disa pjesë të botës ku majmunët jetojnë në ose afër zonave urbane, nuk ka histori të majmunëve që vjedhin gjëra nga shtëpitë në lagjen lokale, tha studenti. Ai dyshon se majmuni mund të ketë hyrë në shtëpi përmes dritares së dhomës së gjumit të vëllait të tij.

“Diçka që ju mund ta shihni një herë në një shekull,” shkroi ai në Twitter në një postim që u shpërnda dhe u pëlqye disa mijëra herë dhe u mor nga mediat lokale.

 

Te lidhura



Subscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU