Ndiheni të stresuar? Këto superushqime janë aleatët tuaj kundër ankthit

May 25, 2023 | 8:23
SHPËRNDAJE

Stresi dhe ankthi janë bërë gjithnjë e më të përhapura, veçanërisht tek brezi i ri. Luftimi i rritjes së stresit dhe ankthit është thelbësor për ruajtjen e shëndetit të mirë mendor. Ndërsa praktikat si meditimi, stërvitja dhe teknikat e reduktimit të stresit zakonisht rekomandohen, është e rëndësishme të njihen gjithashtu përfitimet e mundshme të ndryshimeve dietike.

Çokollatë e zezë

Pak çokollatë nuk bën dëm kur bëhet fjalë për të qetësuar shpirtin tuaj. Kënaquni me ngrënien e çokollatës pasi antioksidantët e pranishëm në të mund të ndihmojnë në reduktimin e hormoneve të stresit në trup. Ai ndryshon frekuencën e valëve të trurit, gjë që rezulton në përmirësimin e kujtesës dhe shërimin e ankthit tuaj.

Boronicat

Këto kokrra të vogla të fuqishme janë të mbushura me antioksidantë dhe vitaminë C, të njohura për vetitë e tyre anti-inflamatore. Këto gurë të çmuar me vlera ushqyese kanë treguar gjithashtu efikasitet në menaxhimin e niveleve të stresit. Filloni ditën tuaj pa stres duke e përfshirë këtë superushqim në rutinën tuaj të mëngjesit. Shijoni ato me kos ose spërkatini mbi tërshërën tuaj për një fillim të këndshëm dhe qetësues të ditës suaj.

Portokallet

Përfshirja e portokalleve në dietën tuaj mund të bëjë mrekulli pasi është zbuluar se ato kanë veti reduktuese të ankthit për shkak të pranisë së vitaminës C. Vitamina C ul nivelet e stresit dhe ankthin pasi redukton stresin oksidativ në trup. Ju mund të hani një portokall si një meze të lehtë ose të shtoni fetat e tij në një sallatë ose gjithashtu mund të shijoni një smoothie.

Bananet

Bananet janë një burim i madh i magnezit, ku çdo banane siguron afërsisht 37 mg të këtij minerali thelbësor. Magnezi luan një rol jetik në mbajtjen e një ritmi më të ulët të zemrës dhe rregullimin e niveleve të stresit, duke kontribuar përfundimisht në një ndjenjë qetësie dhe kontrolli mbi ankthin dhe ndryshimet e humorit. Qetësoni shpirtin tuaj dhe stabilizoni emocionet tuaja duke përfshirë bananet në rutinën tuaj të përditshme për një efekt natyral që përmirëson humorin.

Patatet e ëmbla

Konsumimi i rregullt i patateve të ëmbla mund të rrisë marrjen e vitaminës B6, e cila është përgjegjëse për prodhimin e serotoninës dhe dopaminës. Dopamina rregullon disponimin tuaj dhe zvogëlon ankthin për të mbështetur shëndetin tuaj mendor. /Revista Psikologji

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura