Ndiheni të lodhur dhe pse keni fjetur mjaftueshëm? Nëntë arsyet e ekspertëve do ju trembin për atë që po ndodh me ju!

Dec 18, 2022 | 10:04
SHPËRNDAJE

Nësr ndiheni sikur energjitë tuaja janë gjithmonë në një nivel të ulët, pavarësisht se keni fjetur mjaftueshëm, atëherë mbani mend se nuk jeni të vetëm.

te lodhur

Një hulumtim i kryer në fillim të këtij viti zbuloi se një në tetë britanikë ndihen gjithmonë të lodhur. Por nuk është çudi që të ndodhë kështu.

Me rritjen e kostos së jetesës dhe motin në dimër, ka shumë arsye për të mos u rrethuar nga një ndjenjë pozitiviteti, shkruan The Sun.

Ekspertët kanë renditur disa arsye, nga mungesa e vitaminës B12 dhe lëvizjes, ja pse keni “zero energji në rezervuar”!.

1. Ju duhet pak B12

“Energjia” e qelizave tuaja, kanë nevojë për vitaminat e grupit B për të gjeneruar energji,” shpjegon Eli Brecher, Nutritionist dhe Themelues i Eli Brecher Nutrition.

Ushqimet e pasura me B12 përfshijnë mishin, peshkun dhe vezët.

2. Nuk jeni parë me rrezet e diellit

Tani është sezoni i dimrit, dielli del me kursim ose ka ditë që nuk del fare. Dhe mund të ju bëjë mjaft depresiv kjo situatë, por nga pikëpamja e ushqyerjes, kjo mungesë e dritës së diellit do të thotë më pak vitaminë D në trup.

“Nëse e gjeni veten që keni nevojë për një rritje të vazhdueshme të energjisë, nivelet tuaja të vitaminës D mund të jenë jo optimale”, thotë ekspertja Eli.

“Për shkak të mungesës së dritës së diellit, Shëndeti Publik në Angli rekomandon që të gjithë duhet të marrin një suplement ditor të vitaminës D prej të paktën 10 ug midis tetorit dhe marsit.”

Eli shton se sasi të vogla të vitaminës D mund të gjenden në disa ushqime, duke përfshirë të verdhat e vezëve, kërpudha, salmon, sardelet dhe ushqime të fortifikuara si drithërat.

3. Duhet të kontrolloni nivelet e sheqerit në gjak

Sheqeri në gjak – glukoza që qarkullon në gjakun tuaj – siguron energji për qelizat tuaja.

«Duhet të rritet pak pas një vakti të ekuilibruar dhe pastaj gradualisht të zbresë»,—thotë Eli.

Megjithatë, ajo shpjegon se kur konsumojmë një vakt të lehtë të bazuar kryesisht në karbohidrate/sheqer – pa proteina, yndyrna dhe fibra – kjo shkakton një rritje të sheqerit në gjak.

“Rënia e sheqerit në gjak mund të çojë në rënie të energjisë, dhimbje koke, luhatje humori dhe dëshira. Sigurohuni që çdo vakt të përmbajë të tre makronutrientët – proteina, karbohidrate dhe yndyra – si dhe një burim fibrash.

Zgjidhni karbohidrate komplekse si orizi i errët, tërshëra, hikërror, quinoa dhe patatja e ëmbël.

4. Keni shtuar peshë
Nëse keni shtuar disa kilogramë, kjo mund të bëjë që të ndiheni pak më të lodhur se normalisht, sipas këshilltares ushqyese të Bio-Kult, Kim Parker.

“Shtimi në peshë mund të na bëjë të ndihemi më të lodhur dhe më pak të motivuar për të kryer aktivitet fizik” shpjegon Kim.

5. Orari i vakteve nuk është i rregullt

“Koha e vakteve dhe snackeve mund të mbështesë tretjen e rregullt, ekuilibrin e sheqerit në gjak dhe rrjedhimisht nivelet e energjisë”, thotë Kim.

Ju mund të hani në intervale të rregullta gjatë gjithë ditës dhe duke shmangur ushqimet me përmbajtje të lartë sheqeri si ëmbëlsira dhe biskota.

“Këto fillimisht rritin nivelet e sheqerit në gjak dhe të energjisë, por më pas ai bie përsëri shumë shpejt (si një slitë me rul), duke na lënë të uritur për më shumë ushqime ose pije me energji brenda disa orëve.”

6. Zorrët tuaja nuk janë të lumtura

“Jo vetëm që bakteret tona të dobishme të zorrëve luajnë një rol të rëndësishëm për të ndihmuar në mbështetjen e tretjes dhe imunitetit të shëndetshëm, ato gjithashtu na ofrojnë lëndë ushqyese shtesë si vitamina B dhe acide yndyrore të cilat janë thelbësore për prodhimin e energjisë. ”, thotë Kim.

“Ndihmoni zorrët tuaja dhe nivelet e energjisë duke ngrënë ushqime të fermentuara tradicionale si lakër turshi, kos natyral dhe kefir ose duke marrë një suplement prebiotik”.

7. Nuk jeni mjaftueshëm aktiv

Kim shpjegon se ka prova që sugjerojnë se të qenit fizikisht aktiv mund të nxisë energjinë dhe të reduktojë lodhjen.

“Ushtrimi jashtë mund të na ndihmojë gjithashtu të ndiejmë më shumë energji, falë dritës natyrale të ditës.”

8. Orari juaj i gjumit është i çrregullt

“Një model i rregullt gjumi mund të mbështesë gjithashtu nivele të dobishme të energjisë, ndaj mos mendoni se është numri i orëve të gjumit që diktojnë nivelet tuaja të energjisë”, zbulon Kim.

Sigurohuni që të keni një rutinë të rregullt dhe përpiquni të zgjoheni brenda të njëjtës orë çdo ditë.

9. Keni mungesë magnezi

“Magnezi është një mineral kyç për mbështetjen e sistemit nervor dhe prodhimin e energjisë në trup”, thotë Eli.

“Mungesa e magnezit mund të çojë në lodhje dhe nivele të ulëta të energjisë dhe është bërë më e zakonshme vitet e fundit si rezultat i bujqësisë me kimikate që ka varfëruar tokën me magnez.”/ Përktheu Panorama

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura