Ndërron jetë në moshën 70-vjeçare skulptori Agim Rada, ishte shtruar në spital prej 2 ditësh

Jul 11, 2023 | 14:43
SHPËRNDAJE

Ka ndërruar jetë në moshën 70-vjeçare skulptori i mirënjohur Agim Rada.

agim rada1

Skulptori ishte shtruar në spital prej 2 ditësh. Ai vuante prej kohësh dhe mjekohej për një problem me mushkëritë, por nuk mundi ta fitojë betejën për jetën.

Agim Rada realizoi statujën e heroit tonë kombëtar, Gjergji Kastrioti Skënderbeu që ësjtë vendosur në parkun qendror të Budapestit.

Skulptori lindi më 24 maj 1953 në Tiranë. Punimet i tij përfshin statujat, skalitur në bronz të figurave të tilla si Marin Barleti, Gjergj Elez Alia, Onufrit, dhe Petro Marko.

“Krijimtaria ime nuk ka qenë kurrë e politizuar, figurat kanë qenë përherë figura të ndritura të kombit, që nuk i kanë shërbyer politikës së ditës, që sot janë në maj të Olimpit nesër gremisen në fund.

Unë kam bërë figura që i kanë rezistuar kohës, ndriçimit që ata vetprodhuan. Për këtë jemi shumë borxhli vendit tonë. Prandaj, derisa të jap frymë, unë jam në shërbim të kombit edhe të këtyre figurave”, shprehej ai.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura