“Mund të shënonim më shumë gola në San Siro”, De Rosi: Milani luan një udhëkryq sezonal, duhet të jemi inteligjentë

Apr 17, 2024 | 16:17
SHPËRNDAJE

Roma do të presë nesër në mbrëmje Milanin në ndeshjen e kthimit të vlefshme për çerekfinalet e Ligës së Europës. Verdhekuqtë janë një hap larg fazës tjetër teksa fituan në “San Siro” 1-0. Në prag të kësaj sfide ka folur edhe trajneri, Daniele De Rosi.

 

11

A do të ndikojë situata e Piolit në rikthim?

“Kur flasim për situatën, flasim për perceptimin e asaj që lexojmë në gazeta. Nuk komentoj jo për të mos treguar respekt, por sepse ndonjëherë gjërat nuk janë të vërteta. Milani është i dyti dhe ka fituar gjithçka dhe skuadra luan mirë, nga kjo pikëpamje nuk ka asnjë problem. Ata do të luajnë një udhëkryq sezonal, sepse Liga e Europës është një objektiv për një ekip të ndërtuar për të qenë protagonist në Champions. Ata e dinë se duhet të fitojnë sepse përndryshe do të dalin jashtë, është zgjidhja e fundit dhe do të duhet të përmbysin rezultatin”.

Si përgatiteni për ndeshjen e kthimit pasi keni bërë kaq mirë në ndeshjen e parë?

“Pyetja juaj përmban thelbin e kësaj pune. Mendoj se ka karakteristika të skuadrës kundërshtare që duhen respektuar. Nuk është se ne fituam 7-0 dhe ata nuk u larguan kurrë nga zona e penalltisë. Ndoshta e meritonim të shënonim disa gola të tjerë. Nuk mendoj se Pioli e shqetëson të gjithë ekipin, por mendoj se ai ndryshon pak. Ai gjithmonë ka thënë se e ka futur mirë ekipin në fushë, pastaj ka lëvizur dhe ka prishur gjithçka, por ne nuk e shtrembërojnë plotësisht atë.”

Nesër është udhëkryq edhe për ty…

“Të gjitha ndeshjet janë. E nesërmja është e rëndësishme sepse nuk dua të përfundojë. Pelegrini tha diçka që më emocionoi, është një rrugë për të qenë të lumtur dhe çfarë është më e rëndësishme? Më e rëndësishme se sa gëzimi ynë, po të mendojmë se sa jam në rrezik, sa do të zgjasë, ne nuk kënaqemi me atë që po bëjmë, unë kam pasur shumë ditë të lumtura për këtë për mundësinë e rinovimit bazuar në rezultatin e nesërm”.

Çfarë ndryshon në menaxhimin e rezultatit të së nesërmes në krahasim me të tjerët?

“E vetmja gjë për të menaxhuar rezultatin është të jesh inteligjent, të mos shkojmë shumë larg. Nëse jemi 0-0 në minutën e fundit, nuk do të kërkojmë gol. Do të përpiqemi të fitojmë që në fillim. do të ishte një goditje e fortë, por nëse i arrijmë brenda zonës, goli i tyre do të vijë herët a vonë, do të luajmë një ndeshje të ngjashme me ndeshjen e parë topat si dhe cilësinë tonë në metrat e fundit”.

Sa i rëndësishëm do të jetë aspekti emocional?
“Është pjesë e lojës, pjesa që falë Zotit mbetet gjithmonë e gjallë brenda ndeshjes dhe brenda analizës së ndeshjes. Një mijë gjëra mendon dhe një mijë gjëra do të ndikojnë. Brenda një ndeshjeje ka një mijë ndeshje, të dyja për Lëvizjet taktike të trajnerëve dhe për lojërat e lojtarëve do të ketë rolin e vet, sepse ata janë lojtarë të mësuar të luajnë në këto kupa.

PANORAMASPORT.AL

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura