Mund të çlirojnë toksina të rrezikshme për shëndetin, 8 gjërat që nuk duhet t’i vendosni kurrë në mikrovalë

Nov 20, 2023 | 20:35
SHPËRNDAJE

Padyshim që mund të themi se mikrovala është një mrekulli e kohës sonë. Ushqimi mund të kthehet nga i ftohtë në të nxehtë menjëherë. Redukton kohën e gatimit, përshpejton kohën e përgatitjes dhe në përgjithësi e bën shumë më të lehtë punën tonë në kuzhinë.

mikrovala

Por, përpara se të fillojmë të vendosim gjithçka në mikrovalë, duhet të dimë gjërat që nuk duhen vënë aty.

Disa ushqime, pije dhe enë lëshojnë toksina, djegin, shkrijnë apo edhe ngrijnë brenda furrës edhe në më pak se një minutë.

Disa nga këto ushqime janë mjaft të zakonshme dhe madje mund ta ngrohni njërën prej tyre në mikrovalë çdo ditë. Vetëm për shkak se diçka e keqe nuk ka ndodhur nuk do të thotë se nuk do të ndodhë, ndaj mbroni veten dhe të tjerët duke mësuar se çfarë nuk futet në mikrovalë.

Objekte metalike

Pjesa e brendshme e një furrë me mikrovalë është në fakt prej metali, i cili reflekton valët radiante, të cilat lëshojnë energji elektromagnetike, duke ngrohur objektet tuaja. Kur metali vendoset brenda një furrë me mikrovalë, valët reflektohen nga objekti, duke shkaktuar djegie dhe ndezje të shpejtë. Ndaj bëni më shumë kujdes nëse keni një pirun në pjatë ose harroni dhe vendosni letër alumini brenda.

Filxhan me ujë

Është shumë më e shpejtë të pini një filxhan me ujë në mikrovalë për dy minuta kur jeni në nxitim për të pasur ujë të nxehtë. Kursimi i kohës mund t’ju kushtojë shtrenjtë. Uji i ngrohur vetë në një furrë me mikrovalë mund të mbinxehet shpejt. Edhe pse mund të mos shihni flluska, ato mund të formohen shpejt kur shtoni një qese çaji, lugë ose thjesht përzieni ujin. Në raste të rralla, mund edhe të shpërthejë.

Qese letre

Nuk nënkuptojmë qesen e letrës me misër gati për t’u skuqur, por qesen e letrës kafe që përdorni për të mbajtur vaktin tuaj. Çanta me kokoshka kanë një material që është bërë për të thithur valët e radios të prodhuara nga mikrovalët. Qeset standarde të letrës, si ato të përdorura në dyqanet ushqimore, nuk e kanë këtë material dhe mund të lëshojnë toksina dhe tym kur nxehen. Për shkak se mikrovalët gjenerojnë nxehtësi kaq shpejt, çanta mund të marrë zjarr.

Qese dhe enë plastike

Është e sigurt të thuhet se do të dëshironi t’i mbani të gjitha qeset plastike jashtë mikrovalës. Kur e ngrohni, plastika lëshon bisfenol A, ose BPA, një përbërje organike që përdoret për ta bërë plastikën të pastër dhe ftalate, të cilat e lejojnë atë të jetë elastike. BPA dhe ftalatet besohet se janë përçarës endokrine. Këto janë substanca që imitojnë hormonet njerëzore dhe jo për mirë.

Veze te ziera

Qofshin me lëvozhgë apo të qëruara, vezët e ngrohura në mikrovalë lëshojnë avull. Avulli nuk mund të dalë nga e bardha e vezës, kështu që presioni rritet. Ky presion do të bëjë që veza të shpërthejë, qoftë në mikrovalë ose në duart tuaja, duke e mbushur vendin me lëvozhga, të bardha dhe të verdha.

Specat djegës

Përdorimi i një mikrovalë për të ngrohur specat nuk është një ide e mirë. Jo vetëm që mund të shkaktojnë flakë dhe zjarre, por kur hapni mikrovalën, kimikatet e çliruara nga specat mund t’ju shkaktojnë mbytje apo edhe djegie të syve. Ky është një proces i ngjashëm me spërkatjen e piperit, kështu që mbani në mend këtë para se të vendosni specat në mikrovalë.

Mishrat e përpunuar

Proshuta, salsiçet dhe mishrat e ushqimeve nuk i përkasin mikrovalës. Ngrohja e këtyre produkteve të mishit të përpunuara çon në formimin e produkteve të oksidimit të kolesterolit (COP). COP-të janë të lidhura me sëmundjet koronare të zemrës. Hulumtimet tregojnë se ajo gjithashtu mund të lidhet me inflamacionin, ndërtimin e pllakave në arterie dhe më shumë kushte shëndetësore.

Salce domatesh

Nxehtësia dhe avulli i prodhuar nga salca kur nxehet ka vështirësi të largohet. Avulli grumbullohet derisa të bëhet aq i fortë sa të ngjitet në muret e furrës me mikrovalë. Në disa raste, salca mund të shpërthejë edhe kur e përzieni, gjë që mund të çojë në djege.

Asgjë

Asnjëherë mos përdorni një furrë me mikrovalë bosh. Pa ushqim ose një enë për të thithur mikrovalët, rrezet kthehen prapa. Kjo mund të dëmtojë pajisjen dhe madje të shkaktojë zjarr. Kontrolloni dy herë nëse e keni vendosur ushqimin në mikrovalë përpara se të shtypni butonin e fillimit.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura