Moti ekstrem godet Shtetet e Bashkuara, 15 persona humbin jetën. Stuhitë shkatërrojnë banesat

May 27, 2024 | 8:36
SHPËRNDAJE

Stuhitë e fuqishme vranë 15 persona dhe lanë një gjurmë të madhe shkatërrimi të dielën në Teksas, Oklahoma dhe Arkansas.  

hsba

Kjo pasi stuhitë shkatërruan shtëpitë dhe shkatërruan një stacion kamionësh, ku shoferët u strehuan gjatë motit të fundit vdekjeprurës që goditi SHBA-në qendrore.

Shtatë vdekje u raportuan në Cooke County, Teksas , pranë kufirit të Oklahomas, ku një tornado natën e së shtunës goditi një zonë rurale pranë një parku shtëpish të lëvizshme, thanë zyrtarët.

Tre anëtarë të familjes në Teksas u gjetën të vdekur në një shtëpi pranë komunitetit të vogël të Valley View, tha Sappington.

Stuhitë shkaktuan dëme edhe në Oklahoma, ku u plagosën të ftuarit në një dasmë në natyrë. Dhjetëra mijëra banorë mbetën pa energji në të gjithë rajonin

Mes viktimave ishin dhe dy fëmijë, 2 dhe 5 vjeç.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura