Mosfunksionimi erektil mund të jetë një paralajmërim se vuani nga një prej këtyre sëmundjeve dhe nuk e dini

May 6, 2024 | 8:35
SHPËRNDAJE

Disfunksioni erektil është një çështje shumë e diskutueshme tek meshkujt, sepse pengon arritjen dhe mbajtjen e një ereksioni mjaftueshëm të fortë për marrëdhënie seksuale, që paraqet problem si fizik ashtu edhe psikologjik.

iStock_000039032830_Large

Sipas vlerësimeve, impotenca prek një në 10 meshkuj, ndaj është një problem më i zakonshëm dhe është e nevojshme të shkoni te mjeku për të zbuluar se cili është shkaku.

Sëmundjet që mund të shkaktojnë mosfunksionim erektil

Disfunksioni erektil mund të shkaktohet nga faktorë të ndryshëm, të cilët zakonisht kombinohen me njëri-tjetrin dhe shkaktojnë këtë gjendje, si p.sh.:

Sëmundjet kardiovaskulare: Kjo mund të nënkuptojë se pacienti ka probleme me qarkullimin e gjakut, si presioni i lartë i gjakut, ateroskleroza ose sëmundje të tjera të zemrës.

Çrregullime endokrine: sepse sëmundje të tilla si diabeti mund të ndikojnë seriozisht në nervat dhe enët e gjakut që kontrollojnë ereksionin.

Probleme neurologjike ose psikologjike: Faktorë të tillë si sëmundja e Parkinsonit ose skleroza e shumëfishtë mund të dëmtojnë nervat e nevojshëm për të filluar reagimin erektil, si stresi, ankthi, depresioni ose probleme të tjera shëndetësore.

Lëndimet: qofshin në legen, fshikëz, palcën kurrizore apo organet gjenitale, ato mund të shkaktojnë dëme serioze në arteriet dhe nervat përgjegjëse për ereksionin.

Problemet me prostatën: të tilla si hiperplazia beninje e prostatës (BPH) ose gjendje të tilla si sëmundja e Peyronie, mund të shkaktojnë mosfunksionim erektil.

Pabarazitë hormonale: nivelet e ulëta të testosteronit ndikojnë në ereksionin dhe kohëzgjatjen e tij.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura