Misteri i mbytjes/ Erdhi nga Anglia për ta takuar, xhiroja me motor në det që i solli vdekjen 17-vjeçares. I riu i vari çelësin në qafë dhe…

Aug 21, 2020 | 9:33
SHPËRNDAJE

SENAD NIKSHIQI / Një vajzë 17 vjeçe ka humbur jetën të mërkurën në plazhin e Velipojës ndërsa Policia ka arrestuar një 25-vjeçar për “shkaktim të vetëvrasjes”.te-rinjte-1

Ngjarja ka ndodhur në orët e mesditës së 19 gushtit. Shtetasja Enisa Doda, me origjinë nga Burreli por banuese në Bathore të Tiranës, kishte ardhur me familjen e saj për të bërë plazh në Velipojë, por ka humbur jetën. Trupi i pajetë i 17-vjeçares është konstatuar nga një peshkatar rastësisht, rreth 800 metra larg bregut të detit, në zonën e Vilunit.

Peshkatari menjëherë ka njoftuar Policinë për trupin e pajetë ndërsa shërbimet e rendit i kanë kërkuar peshkatarit që të shohë nëse është ende gjallë dhe t’i jepet ndihma e parë, por në fakt vajza kishte humbur jetën. Burimet thanë se pas zbardhjes së rrethanave të ngjarjes ka rezultuar se viktima para se të mbytej ndodhej në motoskaf bashkë me mikun e saj 25 vjeç.

NGJARJA

Dy të rinjtë që ndodheshin me motoskaf janë vonuar më shumë se 30 minuta dhe kjo ka ngjallur dyshime te pronarët e motoskafit, të cilët janë futur në ujë me mjete të tjera për të parë se çfarë kishte ndodhur. Aty kanë vërejtur se shtetasi Indrit Bajraktari nga fshati Kullaj i Njësisë Postribë në Shkodër po dilte nga uji me not ndërsa kishte lënë motoskafin në ujë dhe po ashtu edhe vajzën 17 vjeçe që kishte humbur jetën.

Pasi e kanë pyetur se ku ndodhet vajza, 25-vjeçari ka deklaruar për pronarët e motoskafit se e kishte nxjerrë në breg 17- vjeçaren dhe se e ka marrë xhaxhai i saj dhe ka tentuar që të largohet. Në atë moment pronarët e motoskafit duke dyshuar se diçka nuk shkon dhe e kanë mbajtur aty të riun nga Postriba duke mos e lënë që të largohet derisa ka ardhur Policia. Madje njëri prej tyre e ka goditur me grusht që të mos ikte, sepse kishte tentuar të largohej.

ARRESTIMI

Policia ka mbërritur me shpejtësi duke bërë arrestimin e 25-vjeçarit Indrit Bajraktari. Ky shtetas kishte ardhur nga Anglia për pushime në Velipojë.

I pyetur nga Policia për ngjarjen, Bajraktari ka deklaruar se vajza ka rrëshqitur nga motoskafi dhe se nuk mbante mend asgjë tjetër se çfarë ka ndodhur dhe se është larguar me not. 25- vjeçari ka qenë i paqartë në deklarimet e tij. Policia e ka arrestuar të riun ndërsa ka ngritur për të akuzat “shkaktim i vetëvrasjes”, “moskallëzim krimi” dhe “veprime që pengojnë zbardhjen e së vërtetës”.

Ajo që dyshohet nga ana e Policisë nga veprimet paraprake është se dy të rinjtë kanë qenë duke ecur me shpejtësi me motoskaf dhe për një moment 17-vjeçarja ka rrëshqitur duke rënë në ujë dhe duke humbur ndjenjat. Indrit Bajraktari, i frikësuar është larguar duke lënë aty 17- vjeçaren dhe motoskafin. Policia ka sekuestruar në cilësinë e provës materiale çelësin e motoskafit që u gjet në qafën e 17-vjeçares që humbi jetën.

HETIMI

Ajo që dyshohet nga Policia është se vajzës mund t’ia ketë vendosur çelësin në qafë 25-vjeçari tashmë i arrestuar. Dy të rinjtë e kanë marrë motoskafin me qira në plazhin e Velipojës, të mërkurën rreth orës 14:00, ndërsa 25-vjeçari është konstatuar duke dalë drejt bregut rreth orës 16:30, pas dy orësh e gjysmë. Nga autopsia mjeko-ligjore e kryer në trupin e vajzës, janë konstatuar disa të nxira në trupin e saj, që mendohet se kanë ardhur nga përplasja në ujë.

Shtetasja Enisa Dodaj kishte ardhur me familjen këto dy ditë ndërsa edhe i riu ndodhej për pushime në Velipojë. Dy të rinjtë ishin njohur më përpara në rrjetet sociale dhe janë takuar në Velipojë. Policia vijon hetimet për zbardhjen e plotë të ngjarjes ku humbi jetën Enisa Doda, e cila më 9 gusht të këtij viti ka mbushur 17 vjeç.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura