“Miratoni Reformën Zgjedhore para zgjedhjeve të parlamentare”- Apeli i ambasadorit të Britanisë së Madhe: Në debat të përfshihen…

Feb 21, 2024 | 19:57
SHPËRNDAJE

Ambasadori i Britanisë së Madhe,  Alastair King-Smith ka bërë thirrje për miratim të Reformës Zgjedhore para zgjedhjeve të ardhshme parlamentare.

celibashi me ambasadorin e britanise

Apeli erdhi pas një takimi të zhvilluar me Komisionerin Shtetëror të Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi ku i konfirmoi mbështetjen e Mbretërisë  së  Bashkuar për Komisionin.

Ambasdori ka theksuar se ne Reformen Zgjedhore te përfshihen rekomandimet e OSBE/ODIHR dhe vendimet e Gjykatës Kushtetuese.

“Ambasadori britanik, Alastair King-Smith u takua sot me Komisionerin Shtetëror të Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi për të konfirmuar mbështetjen e Mbretërisë  së  Bashkuar për Komisionin. Ambasadori bëri thirrje për të miratuar Reformën Zgjedhore përpara zgjedhjeve parlamentare, përfshirë  rekomandimet e OSBE/ODIHR dhe vendimet e Gjykatës Kushtetuese. Të  gjitha perspektivat politike duhet të  përfshihen në debatin mbi Reformën Zgjedhore”, thuhet ne njoftimin e ambasades britanike.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura