Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat: Nuk ka humbje jete, 11 qytetarë të infektuar me koronavirus

Jan 14, 2023 | 18:12
SHPËRNDAJE

Ministria e Shëndetësisë ka bërë publike shifrat e pandemisë, ku nga 409 testime kanë rezultuar pozitivë vetëm 11 qytetarë, ndërsa për fat të mirë nuk ka pasur asnjë humbje jete.

COVID-19-and-Thrombosis-1200x800-1

Ministria i bën thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid dhe vaksinimin kundër gripit, për të forcuar mbrojtjen ndaj viruseve gjatë sezonit të dimrit.

“Vaksinimi anticovid dhe i gripit kryhet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Vaksinat reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet”, thuhet ne njoftim.

Situata ne 24 ore

Ju informojmë për situatën e Covid19 në 24 orët e fundit: Janë kryer 409 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 11 qytetarë, në Bashkitë:

4 në Tiranë, nga 1 qytetarë në Shkodër, Durrës, Lushnje, Vlorë, Përmet, Berat, Kuçovë.

Janë 202 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në Spitalin Infektiv po marrin trajtim 1 pacient. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me SarsCov2.

Janë shëruar 25 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 329,266 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika ( 14 Janar 2023)

Raste të reja ditore               11

Të shëruar në 24 orë             25

Të shtruar në spitale             1

Humbje jete në 24 orë           0

Testime ditore                       409

Testime totale                   2,025,050

Raste pozitive                      333,064

Raste të shëruara                  329,266

Raste Aktive                             202

Humbje jete                              3,596

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë                    141

Fier                           21

Vlorë                         15

Berat.                        7

Shkodër                 6

Gjirokastër.              3

Durrës.                      4

Lezhë.                       2

Dibër.                        2

Elbasan.                  1

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura