Ministria e Shëndetësisë: Asnjë person nuk ka humbur jetën nga koronavirusi, 22 qytetarë të infektuar

Dec 15, 2022 | 18:27
SHPËRNDAJE

Ministria e Shëndetësisë thotë se nga 49 testime, 22 qytetarë kanë rezultuar pozitivë, ndërsa janë shëruar 16 pacientë. Për fat të mirë nga është regjistruar asnjë humbje jete.

covid kosove

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i bën thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid dhe vaksinimin kundër gripit, për të forcuar mbrojtjen ndaj viruseve gjatë sezonit të dimrit.

“Vaksinimi anticovid dhe i gripit kryhet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Vaksinat reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet”, thuhet në njoftim.

SITUATA NË 24 ORË

Ju informojmë për situatën e Covid19 në 24 orët e fundit: Janë kryer 49 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 22 qytetarë, në Bashkitë:

12 në Tiranë, nga 2 qytetarë në Lezhë, Fier, Sarandë, nga 1 qytetarë në Shijak, Lushnje, Vlorë, Berat.

Janë 206 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 1 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me SarsCov2.

Janë shëruar 16 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 328,699 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika ( 15 Dhjetor 2022)

Raste të reja ditore 22
Të shëruar në 24 orë 16
Të shtruar në spitale 1
Humbje jete në 24 orë 0
Testime ditore 49

Testime totale 2,014,153
Raste pozitive 332,499
Raste të shëruara 328,699
Raste Aktive 206
Humbje jete 3,594

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 153
Fier 14
Vlorë 12
Lezhë. 8
Gjirokastër 5

Durrës. 5
Berat. 5
Elbasan. 3
Shkodër 1

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura