Më shumë se një miliard njerëz obezë në mbarë botën, çfarë tregojnë studimet! Rreziku për shëndetin, nga sëmundjet e zemrës, tek llojet e ndryshme të kancerit

Mar 1, 2024 | 9:57
SHPËRNDAJE

Më shumë se një miliard njerëz mbarë botën janë obezë, sipas të dhënave globale të publikuara në The Lancet.

obezitet

Kjo përfshin rreth 880 milionë të rritur dhe 159 milionë fëmijë, sipas të dhënave të vitit 2022.

Normat më të larta janë në Tonga dhe Samoa Amerikane për gratë dhe Samoa dhe Nauru Amerikane për burrat, me rreth 70-80% të të rriturve që jetojnë me obezitet.

Nga rreth 190 vende, Britania e Madhe renditet në vendin e 55-të më të lartë për meshkujt dhe në vendin e 87-të për femrat.

Ekipi ndërkombëtar i shkencëtarëve thotë se ka nevojë urgjente për ndryshime të mëdha në mënyrën se si trajtohet obeziteti.

Obeziteti mund të rrisë rrezikun e zhvillimit të shumë gjendjeve serioze shëndetësore, duke përfshirë sëmundjet e zemrës, diabetin e tipit 2 dhe disa lloje kanceri.

Duke renditur normat globale të obezitetit (përqindja e popullsisë së klasifikuar si obeze, pasi llogariten dallimet në moshë), studiuesit zbuluan:

  • SHBA renditet në vendin e 10-të për meshkujt dhe në vendin e 36-të për femrat
  • India renditet e 19-ta më e ulëta për femrat dhe e 21-ta më e ulëta për meshkujt
  • Kina është e 11-ta më e ulëta për femrat dhe e 52-ta për meshkujt

 

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura