Mbetën të vdekur mijëra persona, protestuesit djegin shtëpinë e kryebashkiakut të Dernas pas përmbytjeve në Libi

Sep 19, 2023 | 17:37
SHPËRNDAJE

Pas përmbytjeve të javës së shkuar në Libi, është djegur shtëpia e kryebashkiakut të qytetit Derna.

aruuiii

Sipas mediave të huaja, qindra protestues kërkuan përgjigje për përmbytjen katastrofike të javës së kaluar, ku mbetën viktima dhe u zhdukën mijëra persona.

Ata u mblodhën të hënën mbrëma në xhaminë historike të qytetit Sahaba, duke brohoritur për shkarkimin e zyrtarëve të lartë të qeverisë lindore të Libisë.

I gjithë këshilli bashkiak i Dernës tani është shkarkuar. Më shumë se 10,000 njerëz janë zyrtarisht të zhdukur pasi dy diga të vjetra dhe të rrënuara shpërthyen, duke përmbytur qytetin.

Shifrat zyrtare të dhëna për numrin e njerëzve që dihet se kanë vdekur kanë ndryshuar shumë, por OKB-ja tani thotë se ka konfirmuar afër 4,000 vdekje.

Shtëpia e kryetarit të bashkisë Derna, Abdulmenam al-Ghaithi, është bërë një pikë qendrore e zemërimit të njerëzve.

Banorët thonë se nuk janë paralajmëruar mjaftueshëm nga zyrtarët, të cilët besojnë se duhet ta kenë ditur se një sasi e madhe reshjesh po vinte.

Ata thonë se u është dhënë gjithashtu një paralajmërim për qëndrim në shtëpi në vend që t’u thuhet të evakuohen, megjithëse zyrtarët e mohojnë këtë.

Që nga rrëzimi i liderit të gjatë Muammar Gaddafi, Libia është përçarë nga beteja për pushtet dhe aktualisht ka dy qeveri, një e njohur nga OKB-ja me bazë në Tripoli dhe një tjetër në lindje të vendit e mbështetur nga kryekomandant Gjenerali Khalifa Haftar.

Ai e ka quajtur përmbytjen një fatkeqësi natyrore, por shumë libianë nuk pajtohen, duke thënë se qeveria lindore i kishte lënë pas dore digat, pavarësisht paralajmërimeve të mëparshme për gjendjen e tyre të brishtë.

Duke folur nga shtrati i tij i spitalit në Bengazi, 48-vjeçari Abdelqader al-Omrani i tha agjencisë së lajmeve AFP se ai dhe njerëzit e tjerë që jetonin pranë digave kishin “paralajmëruar komunën dhe kërkuan riparime” pasi kishin vërejtur rrjedhje dy vjet më parë. “Ata [tani] kanë vdekjen tonë në ndërgjegjen e tyre,” tha ai.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura