Lufta Izrael-Hamas/ Autoritetet bëjnë bilancin e viktimave: Më shumë se 30 mijë të vrarë në Gaza që nga fillimi i konfliktit

Feb 29, 2024 | 9:34
SHPËRNDAJE

Më shumë se 30 mijë njerëz janë vrarë në Gaza që nga fillimi i luftës së Izraelit me Hamasin në tetor, ka raportuar ministria e shëndetësisë.

gazaaa

Në një deklaratë për mediat, ministria deklaroi se ky është një moment historik i zymtë që vjen mes presionit në rritje të ndërkombëtarëve ndaj Izraelit për të ndalur luftimet dhe frikën e gjakderdhjes së mëtejshme në jug të qyteti i Rafahut.

Shifra e tmerrshme nënvizon një sprovë të tmerrshme mujore për palestinezët brenda brezit, gjatë së cilës bombardimet dhe fushatat tokësore të Izraelit kanë zhvendosur shumicën dërrmuese të popullsisë dhe kanë krijuar një krizë të tmerrshme humanitare.

Izraeli po përballet me presion në rritje globalisht për të ndalur konfliktin, por fushata e tij në Gaza ka ruajtur mbështetjen e Shteteve të Bashkuara, aleatit të saj kryesor dhe furnizuesit më të madh të ndihmës ushtarake.

SHBA propozoi një “armëpushim të përkohshëm” në Kombet e Bashkuara në fillim të këtij muaji, por ka vënë veton ndaj thirrjeve për një ndalim të menjëhershëm të konfliktit.

Pika e re nxjerr në pah frikën për më shumë vuajtje në Rafah, qyteti më jugor i Gazës ku më shumë se 1 milion njerëz janë mbledhur dhe ku Izraeli pritet të nisë një ofensivë të re.

Ministria e Shëndetësisë e Gazës nuk bën dallim mes civilëve dhe luftëtarëve, por ka thënë në përditësimet e fundit se rreth 70% e viktimave janë gra dhe fëmijë.

Izraeli vlerëson se rreth 10,000 luftëtarë të Hamasit janë vrarë që nga 7 tetori, kur Izraeli i shpalli luftë grupit militant. Më shumë se 1200 njerëz në Izrael u vranë gjatë sulmeve të Hamasit atë ditë dhe më shumë se 250 u rrëmbyen dhe u morën peng në Gaza.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura