Lehtësojnë kapsllëkun, ja ushqimet që duhet të konsumoni

Feb 22, 2024 | 9:20
SHPËRNDAJE

Me stilin e ulët të jetesës dhe zakonet e këqija të të ngrënit, gjithnjë e më shumë njerëz vuajnë nga lëvizjet e parregullta të zorrëve. Ka shumë arsye që mund të çojnë në kapsllëk, duke përfshirë stresin dhe problemet me tretjen, por zakonet e gabuara të të ngrënit janë fajtori më i madh.

k2_items_src_53507a104b27f0

Pra, ekziston një grup ushqimesh që mund t’ju ndihmojë të reduktoni simptomat e kapsllëkut. Por konsultohuni me mjekun tuaj nëse keni kapsllëk kronik.

Luleshtrydhet

Luleshtrydhet njihen për aftësinë e tyre për të forcuar sistemin imunitar, sepse janë të pasura me vitaminë C. Sasitë e larta të fibrave të tretshme të pranishme në farat e luleshtrydhes ndihmojnë në lehtësimin e kapsllëkut në mënyrë natyrale. Mjafton një grusht luleshtrydhe në ditë..

Kos

Edhe pse produktet e qumështit tentojnë të përkeqësojnë simptomat e kapsllëkut, kosi mund t’i zvogëlojë ato. Kjo për shkak se përmban probiotikë, të cilët janë baktere të mira që mbajnë sistemin tuaj të zorrëve të shëndetshëm.

Kumbulla

Kumbullat përmbajnë sorbitol i cili shërben edhe si laksativ, duke ndihmuar jashtëqitjen.

Bollgur

Ndoshta zgjedhja më e njohur për mëngjes pas vezëve. Bollguri ndihmon ata që vuajnë nga kapsllëku.

Fara liri

Farat e lirit janë të mbushura me lëndë ushqyese. Vetëm një lugë gjelle fara liri përmban 3 gram fibra, që është 8-12% e marrjes së rekomanduar ditore për burrat dhe gratë, përkatësisht. Mund të shtoni fara liri në shumë vakte dhe smoothie.

Fasule të zeza

Një filxhan fasule të zeza i siguron trupit tuaj më shumë se 15 gram fibra të tretshme, e cila luan një rol jetik në lëvizjet e zorrëve.

Brokoli

Brokoli përmban rreth 10% të marrjes së rekomanduar ditore të fibrave dietike, duke siguruar tretje të shëndetshme.

Bajame

Të pasura me yndyrna të shëndetshme, bajamet përmbajnë shumë lëndë ushqyese, duke përfshirë fibrat e tretshme. Megjithatë, kërkohet moderimi. Synoni të hani jo më shumë se një grusht bajame në ditë.

Nëse vuani nga kapsllëku kronik, shtimi i këtyre ushqimeve në dietën tuaj nuk do t’ju ndihmojë. Shihni mjekun tuaj sa më shpejt të jetë e mundur dhe rishikoni stilin e jetës dhe zakonet tuaja të të ngrënit për të inkurajuar një lëvizje të shëndetshme të zorrëve.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura