Kjo është mënyra e duhur që përmes pirjes së kafesë të humbisni peshë dhe të përmirësoni shëndetin kardiovaskular

May 4, 2024 | 8:29
SHPËRNDAJE
Kafeja, e njohur si shoqëruesja ideale e mëngjesit, e kapërcen rolin e saj si thjesht stimuluese. Megjithëse ndikimi në shëndetin kardiovaskular mbetet një çështje debati, studimet e fundit hedhin dritë mbi mënyrën se si konsumimi i saj mund të ndikojë në mirëqenie.
kafe

I atribuohen përfitime të shumta dhe ndikimi i saj në kolesterol varet nga lloji i kafesë dhe përgatitj.

Konsumimi i kafesë me kafeinë mund të kontribuojë në uljen e kolesterolit LDL, i njohur si i keq.

Kafe për shëndetin kardiovaskular

Sipas një artikulli në The Telegraph, studiuesit në Universitetin e Kolorados analizuan dietën dhe të dhënat mjekësore të më shumë se 15.000 njerëzve dhe zbuluan se konsumimi i kafesë mund të lidhet me një ulje të rrezikut të dështimit të zemrës dhe goditjes në tru.

Për çdo filxhan kafeje shtesë të konsumuar çdo javë, u vu re një reduktim 7% dhe 8% i rrezikut të këtyre gjendjeve, respektivisht.

Po kështu, një studim nga Universiteti i Nottingham, sugjeron se kafeja mund të nxisë humbjen e peshës duke aktivizuar yndyrën kafe të trupit, e njohur për aftësinë e saj për të djegur kalori.

Cila është mënyra më e mirë për të përgatitur kafenë?

Përgatitja ideale e kafesë, sipas The Telegraph, mund të jetë përdorimi i metodave që nuk përfshijnë ujë të valuar, si filtrimi ose ekspres, për të minimizuar rreziqet kardiovaskulare.

Doktoresha Duane Mellor, nga Aston School of Medicine në Birmingham, rekomandon shmangien e ujit të vluar, veçanërisht me presat franceze, duke përmendur se është më mirë që uji të ftohet para përdorimit.

“Lini ujin të ftohet pak përpara se ta shtoni në kafe”, tha mjekia.

Për të marrë përfitimet e shëndetshme të kafesë, sugjerohet të konsumoni 200 deri në 500 mg kafeinë në ditë, që përkthehet në afërsisht dy deri në pesë filxhanë.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura